יונדאי i20 – מבחן דרכים

יונדאי i20 היא מכונית סופר מיני בטוחה, מאובזרת, איכותית וחסכונית יותר מגטס היוצאת. חבל שאין משהו מרגש לספר עליה


מאת: יואב קווה, 13/06/2009
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
יונדאי i20
 
 

צילום: אוריאל כהן

בקושי חזרתי מחו"ל, וטראח זרקו עלי יונדאי i20. מה אני אגיד לכם, מכונית. יש לה הגה, יש לה ארבעה גלגלים וכל מה שצריך. אתה מסובב את המפתח בחריץ, משלב ל-D, לוחץ על הדוושה הימנית והיא מתקדמת. מקסים. אני מצטער. אין לי משהו מרגש לספר על יונדאי i20. נסעתי אתה לפה ולשם. קניתי לחם. ביקרתי בתחנת דלק. אספתי את הילדה מהגן. i20 עושה את העבודה. גם קודמתה, יונדאי גטס, עשתה את העבודה.

עשתה, עושה ותמשיך לעשות. עוד הרבה שנים. אחרי פצצת האטום שתיפול כאן ישרדו רק הג'וקים ויונדאי גטס. מיליוני ג'וקים ואלפי גטסים. כולם יתרוצצו לכל עבר. בעצם, הגטסים לא יתרוצצו לאורך זמן. זאת מכונית שמבזבזת דלק.

והנה, בכל זאת, בשורה ראשונה: i20 יותר חסכונית מיונדאי גטס. אפשר להסתובב אתה ב-12 ק"מ לליטר. הגטס, וגם זה רק בדור האחרון, נתנה בקושי 9-10 ק"מ לליטר.

יונדאי i20 צילום מלפנים

בשורה שנייה היא הבטיחות. לא תמצאו i20 עם פחות משש כריות אוויר וללא בקרת יציבות אלקטרונית (ESP). i20 זכתה בציון מרבי של חמישה כוכבים במבחן הריסוק. איפה היא ואיפה גטס GLF. זוכרים את גטס GLF? תציצו רגע מהחלון, תראו עשר גטסים, שמונה מתוכן הן GLF. המכונית שהיתה קורבן לשיטת הליסינג. בעצם, הנהג והנוסעים היו הקורבנות. גטס GLF שווקה כאן בכמויות מפחידות, אף על פי שצוידה רק בכרית אוויר אחת (לנהג) וללא ABS. ללא ABS. ללא ABS. זאת אומרת שברגע שאתם מתחילים להחליק, וההגה שם עליכם פס, והמכונית מתעופפת לאן שבא לה, אז תתחילו להתפלל ואולי גם להיזכר בתשדיר השירות ההוא של הפמפום.

גטס GLF הופשטה מכל אביזרי הבטיחות כדי שהיבואן יוכל למכור אותה במחיר נמוך לחברות הליסינג, שישווקו אותה בזול לעובדים שלהן.

אבל עכשיו אני ב-i20. המכונית הזאת, שמגיעה אלינו מהודו באנייה, מצוידת בכל האבזור הבטיחותי המקובל במכוניות משפחתיות – ויותר מכך. בשורה לפועלי ההיי-טק? לא בהכרח. i20 מיועדת בעיקר לקהל הפרטי – היבואן מסביר שהוא לא יכול לתת לחברות הליסינג את ההנחות המקובלות, ועבור מי שרוצה מכונית זולה הוא ממשיך לשווק את הגטס הוותיקה לצד i20.

יונדאי i20 צילום פנים

אל תאשימו את ההודים

אז היא לא גטס, אבל האם היא בייבי i30? העיצוב העגלגל מרמז שהתשובה חיובית. אבל לא. i20 היא לא בייבי i30. למה לא? מפני שהיא לא מוקפדת כמו האחות הגדולה. מפני שהיא נותנת תחושה זולה יותר. מפני שיש לה פחות אופי. אז מה, להאשים את ההודים? לא. כנראה שאם i20 היתה i30, רק בקנה מידה קטן יותר, היא לא היתה זולה מספיק והיצרן לא היה מרוויח עליה מספיק.

מחיר הבסיס של i20 הוא 95 אלף שקל. לכאורה מחיר נמוך ביותר, מקביל למחיר של יונדאי גטס. אלא שמדובר ב-i20 ידנית לעומת גטס אוטומטית. המחיר הרשמי של גטס תיאורטי ובפועל המכוניות האלה נמכרות לציי רכב בהנחות עצומות. המחיר הרשמי של הגטס נשאר גבוה רק כדי לשמר את שווי ציי הרכב של חברות הליסינג, מין ישראבלוף כזה.

ובכמה נמכרת i20 לציי רכב? מקור בכלמוביל מדבר על הנחה חד ספרתית בלבד (באחוזים). ואכן, השאיפה המוצהרת של היבואן היא למכור את i20 בעיקר ללקוחות פרטיים. וכאן אנחנו מגיעים ליריבה העיקרית, לפחות בעיני היבואן: מאזדה2.

יונדאי i20 צילום צד

שכל או לב

מאזדה2 בגרסת אקטיב נמכרת במחיר זהה כמעט לזה של i20 בגרסת אינספייר (אילו שמות מעוררי השראה). ליונדאי – כמו יונדאי – יש יתרון באבזור: שש כריות אוויר לעומת שתיים, מחשב דרך, שליטה על הרדיו-דיסק מההגה, מראות מתקפלות חשמלית (מי צריך את זה?). ה-i20 גם יותר מרווחת ממאזדה2. אני מוכרח לציין ששתי המכוניות סובלות מפלסטיקה די זולה.

אלא שבדברים החשובים באמת, לפחות בעיניים שלי, מאזדה2 מנצחת. קודם כל היא סקסית. סקסית למראה וסקסית לנהיגה. i20 נראית בסדר אבל לא מלהיבה על הכביש המתפתל בין נווה תורמוס לבית חמציץ. גם המנוע של i20 פחות עושה לי את זה.

ועכשיו אנחנו מגיעים לדו קרב הקלאסי: לב נגד מוח. מבחינה הגיונית i20 היא קנייה טובה: מכונית מרווחת, נעימה, בטיחותית, מאובזרת. יונדאי הקוריאנים תמיד ניסו להציע תמורה טובה יותר למחיר. עם i30 הם הצליחו לשלוף גם מוצר שאפשר להתחבר אליו רגשית. אבל i20, אני מצטער, אין לי משהו מרגש לספר על i20. 

לקריאה נוספת >> יונדאי i20 – חוות דעת