מיני רודסטר מבחן דרכים

מיני רודסטר היא חתיכת היסטריה - עוד לפני שפותחים את הגג ■ כשמוסיפים לזה איכויות נהיגה ומנוע מתוק, מקבלים מכונית שעושה כיף


מאת: יואב קווה, 17/08/2012
מיני רודסטר
מיני רודסטר
מיני רודסטר
מיני רודסטר
 
 

צילום: יואב קווה

נסעתי לצפון. עצרתי בצומת בית זרזיר, ישבתי מתחת לעץ, עצמתי עיניים. שמעתי רעש של מנוע, פתחתי את העיניים. טנדר היילקס גבוה. שלושה צעירים מקומיים. אחד מהם נעמד לפני האוטו, הוציא מהכיס טלפון, התחיל לצלם. נשארתי לשבת. חנות העודפים של קולומביה היתה סגורה. ניגבתי לבנה עזים. המשכתי לצומת גולני. בונים שם מחלף. היו קצת פקקים. פניתי שמאלה לכביש 65 ושוב שמאלה ל-807 וימינה ל-806, עצרתי במע'אר ליד נעלי גאלאקסי. שוב צילמו אותי. מיני רודסטר היא חתיכת היסטריה. ואפילו עדיין לא פתחתי את הגג.

ותרו על המכון

משפחת המיני מתרחבת. אחרי המיני קופר "הסטנדרטית" עלו ובאו מיני קבריולה, קלאבמן וקאנטרימן, ובאחרונה מיני קופה ומיני רודסטר. הרודסטר היא הקופה – רק בלי הגג, כלומר שני מושבים וגג נפתח. הגג הוא גג בד, כזה שרגיש לסכינים יפניות, לרעש ולחום/קור. זה בניגוד לטרנד ה-CC, קופה קבריולה, שמשוויץ בגג מתכת שמתקפל בתהליך מרהיב ובכמה חלקים לתוך תא המטען. במיני הזאת בחרו בפתרון הבד – שהוא פשוט וזול יותר וגם תופס פחות מקום בתא המטען. הנה סקופ: תא המטען במיני רודסטר גדול יותר מזה של המיני קופר הרגילה – 245 ליטר לעומת 160 ליטר. למעשה, הצלחתי להכניס לתוכו אפילו זוג אופניים מתקפלים.

מיני רודסטר צילום צד

אני חייב עוד מלה על הגג הנפתח, שהוא בעצם הלב של הרודסטר. מנגנון הסגירה-פתיחה שלו הוא ידני לחלוטין. מה זה ידני, צריך להניף את הגג מעל הראש ולדחוק אותו לאחור. הסגירה קשה עוד יותר – צריך למתוח ידיים לאחור, לאחוז באצבעות את הגג ולמשוך אותו אל מעל הראש. שתיים-שלוש פתיחות וסגירות בשבוע ואתם יכולים להזדכות על המנוי בחדר כושר.

מראמה לפקיעין, מהפיתה של רעיה דרך המשך כביש 864 לכביש 89. פיתולים רחבים, מהירים, ברדיוסים די קבועים. עכשיו תורה של השלדה לדבר. מיני קופר, בת חוקית לב.מ.וו, היא מכונית שידועה באיכויות הנהיגה שלה. מיני רודסטר לא מפשלת. בדרך כלל היעדר גג פוגע קשות בקשיחות המבנית ובאיכויות השלדה. כאן האין גג לא הורס את החגיגה.

וכשהשמש מתחילה לרדת – ואתם בצפון או בדרום או בהרי ירושלים, אבל בשום אופן לא מאחורי אגזוזי אוטובוסים בגוש דן – אפשר לפתוח את הגג וליהנות משמים פתוחים. מיני רודסטר נמכרת בשתי גרסאות מנוע: קופר – 121 כ"ס (173 אלף שקל) או קופר 181 – S כ"ס (203 אלף שקל). טעמתי את השני ואני יכול לדווח על מנוע טורבו מתוק מאוד, מנוע תענוג. 7 שניות ל-100 קמ"ש, 9 ק"מ לליטר. לא צריך יותר. כל הגרסאות מצוידות בספוילר אחורי, שמתרומם מעל 80 קמ"ש או בלחיצת כפתור. אחלה גימיק.

מיני רודסטר צילום מאחור

ים של מבטים

אני חוזר בלילה. מוצאי שבת. פקקים מבאסים. יש לי שני תפוחים ושני אפרסקים עד תל אביב. אפרופו תל אביב, אתם צריכים לדעת ששדה הראייה במיני רודסטר מזופת: מלפנים קורות רחבות, מאחור קורות רחבות פלוס חלקי גג שחוסמים את שדה הראייה. תמרון לאחור במצב של גג סגור מתבצע בעיקר לפי חוש השמיעה (בוודאי אם המכונית לא מצוידת במצלמת רוורס).

24:30. הגעתי לחנייה, עייף, עדיין מחייך. מיני רודסטר היא לא רודסטר קלאסית בפרופורציות וגם לא בתחושת הנהיגה. זאת מכונית כיפית, שמושכת תשומת לב ומבטים, ים של מבטים.

בעד: חמודה כמו פנדה, מנוע מצוין בקופר S, תא מטען שימושי

נגד: שדה ראייה לאחור, גג בד פגיע, בידוד רעש במהירות גבוהה

שורה תחתונה: מאמי

מיני רודסטר – מפרט טכני

גרסה: קופר S

תצורה: קבריולה, שתי דלתות, שני מקומות ישיבה 

הנעה ותמסורת: קדמית, תיבת הילוכים אוטומטית בעלת שישה הילוכים 

מהירות מרבית: 222 קמ"ש 

תאוצה ל-100 קמ"ש: ב-7.2 שניות 

צריכת דלק: נתוני מעבדה – 14.7 ק"מ לליטר, נתוני מבחן – 9 ק"מ לליטר 

קבוצת זיהום:

בטיחות: ארבע כריות אוויר, בקרת יציבות אלקטרונית, עדיין לא נבחנה במבחן הריסוק של EuroNCAP 

שנת השקה: 2011 

מחיר: 203 אלף שקל 

מנוע: בנזין טורבו, ארבע בוכנות, נפח 1,598 סמ"ק

הספק מרבי: 181 כ"ס ב-5,500 סל"ד

מומנט מרבי: 26.5 קג"מ ב-1,700 סל"ד

צמיגים: 195/55 R16

נפח תא מטען: 245 ליטר

מידות: גובה 138 ס"מ, בסיס גלגלים 246.7 ס"מ, אורך 372 ס"מ, רוחב: 168 ס"מ 

משקל עצמי: 1,160 ק"ג

אבזור סטנדרטי: חישוקים קלים, בקרת אקלים, בקרת שיוט, חיבור AUX, מראות מתקפלות חשמלית, החלפת הילוכים מההגה