סוזוקי SX4 – מבחן דרכים

מבחן דרכים למשפחתית של סוזוקי. SX4 מודל 2008


מאת: יואב קווה, 23/11/2007
סוזוקי SX4
סוזוקי SX4
סוזוקי SX4
סוזוקי SX4
 
 

צילום: גלעד ארצי

את ידיות הפתיחה של הדלתות מבפנים עוטף פלסטיק כסוף וזול. דמוי אלומיניום? דמוי כרום? זה לא משנה. הוא זול. הוא ממש מתפרק. כל כך מתפרק עד שנוצר רווח בינו לבין הדלת. אפשר לדחוף לשם שתי אצבעות ולא להאמין. הרי סוזוקי היא חברה יפאנית שיודעת לייצר מכוניות עמידות ואמינות, אמנם פשוטות בדרך כלל אבל בהחלט לא מתפרקות.

"מה קרה לכם?" אני שואל את מנהל המכירות הגבוה בסוכנות סוזוקי בתל אביב. 

והוא, מזדקף למלוא השני מטרים שלו, מניף את היד בביטול. "זה לא היפאנים", הוא אומר. "זו בסך הכל תוספת ישראלית מקומית, שהחלטנו לשים על אחת ממכוניות ההדגמה שלנו. טוב שהערת את תשומת לבי, נדביק את זה בחזרה למקום". מתברר שאותה פלסטיקה ישראלית זולה שלחה גרורות גם לחלק האחורי של מכונית המבחן והפנסים האחוריים עטופים באותו פלסטיק כסוף. שם הוא לא מתפרק, אלא סתם מכוער.

מה ניסו אנשי סוזוקי להשיג בתוספות הפלסטיות האלה? איזה גוון ניסו לשוות למכונית? מדובר ב-SX4, המשפחתית החדשה של סוזוקי. את צירוף המלים "המשפחתית של סוזוקי" אני מקליד בזהירות ומחכה להודעת שגיאה ממעבד התמלילים. סוזוקי הרי לא מייצרת מכוניות משפחתיות. בסוזוקי מתמחים כבר שנים ארוכות ברכב שטח (ע"ע סוזוקי סמוראי, ויטארה, ג'ימני, גרנד ויטארה), ובמכוניות קטנות (סוויפט, איגניס, אלטו).

סוזוקי SX4 צילום מלפנים

נכון, היתה גם סוזוקי באלנו, אבל היא היתה מכונית קטנה פלוס, שנמכרה על תקן משפחתית מינוס. ואחריה היתה ליאנה, שהיתה קצת יותר גדולה, ובטח יותר מרווחת, אבל עדיין לא לגמרי משפחתית תקנית, עם בסיס גלגלים של 248 ס"מ. ועכשיו SX4. מה פשר השם? ה-4 רומז ל-4×4, ואכן באירופה היא נמכרת בגרסת הנעה לכל הגלגלים (גם תחת השם פיאט סדיצ'י). האורך של SX4 הוא 449 ס"מ, שיא חדש למכונית נוסעים של סוזוקי.

בישראל אנחנו מקבלים אותה עם הנעה קדמית בלבד, מנוע בנזין 1.6 ליטרים, תיבה אוטומטית ושתי רמות גימור: GLX ו-GLA. המחירים לא נמוכים במידה משמעותית מטויוטה קורולה ומאזדה-3, אבל סוזוקי מפצה באבזור שופע: בקרת אקלים, התנעה ללא מפתח, הגה מצופה עור, פנסי ערפל קדמיים, חישוקי אלומיניום, שש כריות אוויר ועוד. נשאר רק לברר איך היא נוסעת.

מוקדם בבוקר. שמש סתיו בצידוד נמוך. אני מחזיק את ההגה של SX4 בשתי ידיים ומנסה להבין אותה. וזה לא פשוט. הקורה הקדמית שלה מפוצלת לשניים. השמשה הקדמית מוצבת הרחק לפנים והתקרה גבוהה. התחושה שמתקבלת היא מיניוואנית. וחוץ מזה, ל-SX4 יש מרווח גחון משופר (16.5 ס"מ, בשורה טובה לטיילני הליסינג).

סוזוקי SX4 צילום מלפנים

מי את SX4, מכונית נוסעים בתחפושת של רכב שטח או אולי מיניוואן בתחפושת של מכונית נוסעים? תא המטען שלה ענקי. מרחב הכתפיים והברכיים ליושבים מאחור סביר בהחלט. מדובר במכונית מרווחת. אבל בסיס הגלגלים שלה קצר, 250 ס"מ, בממוצע כ-12 ס"מ פחות ממשפחתיות מודרניות.

המנוע שלה חזק. ממש חזק. יותר חזק ממאזדה-3 ובוודאי מפורד פוקוס. הוא כמעט ברוטלי בדחיפה שלו את המכונית. לצדי, בזמן נסיעת המבחן, ולגמרי לא במקרה, שייטה מאזדה-3 של חבר. באמצע הדרך התחלפנו. ההבדל היה ניכר. המאזדה מכונית מגובשת, מדויקת, מהנה לנהיגה. סוזוקי SX4 עדיין לא החליטה מה היא רוצה להיות כשתגדל. אפשר לנסוע בה יום יום לסופרמרקט, לעבודה, לבית הקפה ולאיסוף הילדים מבית הספר, ואף פעם לא להתלונן. המתלים רכים למדי ונוחות הנסיעה בעיר טובה. המנוע חזק וגם חסכוני. ההגה קל לסיבוב. תנוחת הישיבה גבוהה. קל להיכנס ולצאת ממנה.

אבל אם לוחצים עליה ודורשים יותר, צפויה אכזבה. SX4 היא לא יצירה מבושלת עד הסוף – ספק משפחתית, ספק מיניוואן, ספק רכב פנאי. חברת סוזוקי כנראה עוד לא בשלה לייצר משפחתיות של ממש. מוטב שתמשיך בינתיים במה שהיא יודעת לעשות מצוין כבר שנים, כאמור: מכוניות קטנות ורכבי שטח.

לקריאה נוספת >> סוזוקי SX4 – חוות דעת