סיטרואן C3 פיקאסו – מבחן דרכים

למכונית יכול להיות אופי. אבל מה לגבי מצב רוח? . גם אם הנהג מרגיש על הפרצוף - העיצוב המיוחד של ה-C3 פיקאסו ימשיך לקרוץ החוצה . השאלה היא האם הישראלים ירוצו לקנות תיבת הילוכים ידנית ומראה מוזר? ■ מבחן דרכים עם ארומה צרפתית


מאת: יואב קווה, 24/10/2010

צלום: אוריאל כהן

כבר סיכמנו שלמכונית יכול להיות אופי. אבל מה לגבי מצב רוח? המכונית שלי עצובה היום. המכונית שלי קצת עצבנית בערבים. לאלפא רומיאו ישנות, זה ידוע, היו מצבי רוח. גם למכוניות ספורט בריטיות. ואולי לעוד כמה מכוניות מהדורות ההם. אבל מה לגבי מכוניות חדשות, פרי תכנון ממוחשב וייצור רובוטי? הכל הרי דופק כמו שעון ואין קרבורטורים ולא צריך לנקות דיזות ואפילו לא לכוון את ההצתה. אז איפה יכול להיכנס ולהתיישב מצב הרוח? בתוך כריות האוויר? סיטרואן C3 פיקאסו ירוקה. מכונית שמחה. גם אם אתה על הפרצוף, ה-C3 פיקאסו תמשיך לקרוץ החוצה. אתה יכול לתת למצב הרוח שלה להשפיע עליך לטובה או לא. זה כבר עניין שלך.

מה הקשר לפיקאסו?

לקחו את השם של הצייר – טוב, שילמו כמה מיליונים ליורשים שלו – והדביקו אותו לגרסאות המיני-ואניות, אלה שנולדו כדי להסיע יותר ילדים ויותר אנשים ויותר ציוד. מה הקשר בין פיקאסו לשימושיות היעילה הזאת? האם זה ניסיון לחולל הפוך על הפוך?

ראשונה היתה C4 פיקאסו, מיני-ואן קומפקטי שנקלט לא רע בציי הליסינג הפזורים באזור המרכז. ועכשיו C3 פיקאסו, כלומר גרסת הפיקאסו של C3, כלומר, בהגדרה, מיקרו-ואן. היא משתרעת לאורך של 407 ס"מ, כמעט חצי מטר פחות מטויוטה קורולה. ועם זאת, מרחב הפנים של הפיקאסו הנ"ל מכניס את הקורולה לכיס. בזכות המבנה הקופסתי, בזכות ממד הגובה, בזכות התכנון הפנימי היעיל, קיפול המושבים והאפשרות להזיז אותם על מסילה.

סיטרואן C3 פיקאסו צילום מלפנים

המכונית משווקת עם מנוע דיזל 1.6 ליטרים או בנזין 1.4 ליטרים. אנחנו קיבלנו למבחן את גרסת הבנזין. הביצועים שלה סבירים, לא מהממים. אני גורס שבמכונית בתצורה קופסתית כזאת לא צריך ביצועים מהממים. גם לא צריך התנהגות כביש ספורטיבית מושחזת – ואכן, C3 פיקאסו לא מעניינת לנהיגה ספורטיבית. נוחות הנסיעה, לעומת זאת, בסדר גמור. וכך גם בידוד רעשי החוץ ואיכות ההרכבה והגימור של פנים הרכב.

טובה בחניות צרות

יש בעיצוב שלה משהו מקורי, מרענן ושמח. לא יודע בדיוק לשים את האצבע על הסיבה המדויקת לכך. אולי זה האף התמים, אולי השילוב בין קווים ישרים לקמורים, אולי הגבות הכתומות מעל הפנסים הקדמיים וכנראה שהכל ביחד.

C3 פיקאסו היא מכונית יעילה. רגע אחד אני מעמיס שלושה ילדים ושבעה תיקים. ורגע אחר אני משתחל איתה לרווח חנייה בלתי אפשרי, מאלה שתל-אביבי מצוי מפחד להתעסק אתם.

C3 פיקאסו עולה לצרכן 100 אלף שקל. המחיר כולל בקרת שיוט, קיפול מראות חשמלי ואת שאר החשמולים הרגילים. זה נשמע יופי של דיל. וזה באמת יופי של דיל. אבל ספק עם C3 פיקאסו תרעיד את כתר המכירות מעל ראשה של מאזדה3.

סיטרואן C3 פיקאסו צילום מאחור

ראשית, בגלל הגיר. C3 פיקאסו משווקת עם תיבת הילוכים ידנית בלבד. שנית, בגלל האדריכלות. יש כאן מבחן בגרות לקהל הישראלי. מכונית בתצורה לא שגרתית – אמנם סקודה רומסטר מצליחה כאן, אבל ניסאן נוט שדומה לה במבנה לא עושה חיל במכירות, ואילו רנו מודוס הדומה לה כלל לא משווקת כאן.

ישראל חי הוכיח שהוא מסוגל לקנות מכונית קטנה עם גיר ידני – ראו את ההצלחה של סוזוקי אלטו. אלא שאלטו נמכרת כמכונית לצעירים, למבוגרים או כמכונית שנייה. השאלה היא אם ישראל חי יעז להחליף את הבונקר המשפחתי שלו, שנקרא מאזדה3-קורולה-וכו', בקופסה הצרפתית הסימפטית הזאת. התשובה היא לא. לא בקרוב.

בעד: מצב רוח, עיצוב, מרחב פנים, יעילות, מחיר.

נגד: רק תיבה ידנית.

שורה תחתונה: אנחנו בעדה.

לקריאה נוספת >> סיטרואן C3 פיקאסו חוות דעת