רנו מגאן – מבחן דרכים

חיוניות, פיתוי וחוסן. זה מה שמבטיח קטלוג היבואן לכל מי שינהג במגאן פלואנס החדשה. ובמציאות?


מאת: יואב קווה, 28/04/2010
רנו מגאן
רנו מגאן
רנו מגאן
רנו מגאן
 
 

בדרך לחפירות. כביש 6 צפון. "איזה פרח זה הוורוד הזה?", היא שואלת. חוטמית זיפנית. שם מכוער לפרח יפה, הפרח שמבשר את הקיץ. המכונית שלנו לא ורודה ואין לה שם מכוער, אלא רק מורכב – רנו מגאן פלואנס. מדובר בדור השלישי של רנו מגאן. והפלואנס, מאיפה בא? טריק שיווקי ישראלי. באירופה קוראים לה רק רנו מגאן. כאן הוסיפו פלואנס כדי ליצור זיקה לדגם הסדאן, כדי לחסוך עלויות שיווק, מיתוג, מיצוב וכל המלים האלה.

זוכרים את רנו מגאן האצ'בק דור 2, עם התחת הנועז? אז מגאן פלואנס כבר לא כזאת. העיצוב שלה – פטריק לה קוואמה, הזדקנת? – הוא די שגרתי. הלכו הקווים החדים, באו עגלגלים מתפשרים.

אבל למה להתקטנן? שימו לב מה יש ליבואן לומר על עיצוב המכונית. מתוך האתר של רנו ברשת: "העיצוב האנרגטי של רנו מגאן מעניק לך תחושת זריזות, עוזר לך להגיב מהר, ובעיקר משחרר תחושת חיוניות, פיתוי וחוסן".

אז אנחנו על כביש 6, בדרך לחפירות, נהנים מתחושת חיוניות, פיתוי וחוסן. המוסיקה מעולה, מערכת השמע בינונית מינוס.

ואיך נוחות הנסיעה? עזבו את מה שאני חושב. קבלו את דבר האתר: "לרנו מגאן יש תפישת נוחות סוחפת, לאיכות חיים מעוררת השראה".

מי האיש שחיבר את המשפטים האלה? אני רוצה לפגוש אותו.

אגב, מה יש לו להגיד לגבי ביצועי המכונית? פה הוא שותק. לא תמצאו באתר היבואן שום משפט לגבי הביצועים.

אז עכשיו תורי: הביצועים לא מרשימים. המנוע מאכזב. כמו בפלואנס, הוא רועש, מחוספס ולא חזק. לטעמי, זאת נקודת התורפה העיקרית של המכונית. תיבת ההילוכים, שוב כמו בפלואנס, מפתיעה לטובה.

רנו מגאן צילום מאחור

אין מצוקת חנייה

אז מה באמת ההבדל בין רנו מגאן פלואנס לרנו פלואנס? ההבדל הראשון הוא שאת מגאן פלואנס לא תראו הרבה כמו את פלואנס. חברות הליסינג מעדיפות חד-משמעית מכוניות סדאן ארבע דלתות על פני מכוניות האצ'בק חמש דלתות. יחס המכירות של מגאן פלואנס לעומת זה של פלואנס הוא 1 ל-7. בשוק המוסדי, ציי רכב וליסינג, היחס הוא 1 ל-10: על כל 10 סדאן נמכרת האצ'בק אחת.

רנו מגאן פלואנס מיוצרת בעיר בורסה הטורקית (בדיוק באותו מפעל שמייצר את רנו פלואנס) וגם בספרד. הייצור הטורקי מופנה לטורקיה, למזרח אירופה ולישראל. הייצור הספרדי – למערב אירופה. ליבואן הישראלי זול יותר לייבא אותה מטורקיה – מחיר הבסיס נמוך יותר וכך גם מחיר ההובלה. לעומת זאת, את גרסאות הקופה והספורט של המכונית הוא מייבא מאירופה – הן מיוצרות רק שם.

באוגוסט הקרוב יחל השיווק של מגאן עם מנוע 2.0 ליטרים ותיבת הילוכים רציפה מתוצרת ניסאן. בספטמבר תגיע גרסת דיזל 1.5 ליטרים עם תיבת הילוכים ידנית, ואחריה דיזל EDC שזה ה-DSG של רנו, כלומר תיבה רובוטית עם שני מצמדים.

מתקרבים לחפירות. כבר שומעים בומים ומריחים אבק. אין כאן מצוקת חנייה. גם לא כשמדובר ברנו פלואנס, שארוכה ממגאן פלואנס ב-32 ס"מ.

מגאן פלואנס נמכרת בשתי רמות גימור: אותנטיק (122 אלף שקל) ואקספרסיון (127 אלף שקל). הזולה מכילה את כל החבילה החשמלית הבסיסית (מראות, חלונות, נעילה). היקרה מכילה בקרת אקלים (להבדיל ממזגן רגיל), חיישני תאורה וגשם, חיבור USB, שקע MP3, חישוקים קלים ובקרת שיוט.

איכות הגימור טובה. נוחות הנסיעה אולי לא סוחפת לאיכות חיים מעוררת השראה, אבל היא בהחלט משביעת רצון. נדמה לי שמגאן פלואנס נוחה יותר מפלואנס הרגילה. נדמה לי שהיא קצת פחות קופצת במהירויות גבוהות.

רנו מגאן צילום פנים

ומי יפה יותר? אני באופן אישי מעדיף מכוניות האצ'בק. אני חושב שהכותב של היבואן חושב כמוני. "לא משנה היכן, בין אם בלב המרחבים העצומים או ברחובות העיר, אתה מוזמן לטפח את הסגנון האישי שלך. רנו מגאן כבר תדאג לחשוף אותו".

נכנסים לחפירות. זה לא רעש, היא מתקנת אותי, זו מוסיקה. הרגליים חופרות באדמה, כאילו מאליהן. הרעש – סליחה, המוסיקה – מהדהד לתוך הגוף. השעות עוברות. לחמנייה עם נקניקייה. צ'יפס. מסביב אנשים עם עיניים מוזרות. הבוקר מגיע. זה לא מפסיק. הם לא מפסיקים. אנחנו כן. נכנסים לרנו מגאן פלואנס ומפליגים דרומה. עם הרבה חיוניות, פיתוי וחוסן.