מבחן דרכים השוואתי משפחתיות קטנות: יונדאי i25, מאזדה 2 סדאן, שברולט סוניק סדאן

יונדאי i25, מאזדה 2 סדאן ושברולט סוניק - לא גדולות, גם לא ממש קטנות; אין להן אופי, אבל מי צריך אופי כשיש לו מנוע חזק, תא מטען גדול וביצועים טובים?


מאת: יואב קווה, 09/11/2011

המכוניות האלה תקועות באמצע. הן לא קטנות ולא לגמרי משפחתיות. הן לא יודעות מה הן רוצות להיות כשיהיו גדולות. או כשיהיו קטנות. ומכאן נובעת בעיית אופי. ואכן, שלוש המכוניות שיצאנו לבדוק סובלות מהיעדר אופי.

אז למה לטרוח ולהשוות ביניהן?

כי בכבישי ישראל לא צריך אופי. כי גם בלי אופי, המכוניות האלה תופסות נתח שוק גדול בשוק הליסינג. עשו חשבון בעצמכם: למה לבזבז כסף על מאזדה 3 אם אפשר להחזיק ביונדאי i25, שהיא רק קצת יותר קטנה והרבה יותר חסכונית בדלק?

והכי חשוב, יש להן תא מטען ענק, גדול כמו תאי המטען של משפחתיות מהשורה. ובינינו, תא מטען הוא החלק הכי חשוב במכונית. בוודאי למשפחה. הרי בלי תא מטען ראוי לשמו, איך נזיז ממקום למקום המון דברים מיותרים?

מקום 3: שברולט סוניק

מחיר: 108 אלף שקל

צריכת דלק במבחן: 7.9 קילומטר לליטר

שברולט סוניק

היא המחליפה של שברולט אוויאו, שקיבלה את הכינוי אוי ואביאו. ייאמר מיד: היא הרבה יותר טובה מאוויאו. על הנייר זוהי נוסחה מנצחת. הסוניק היא הארוכה ביותר מבין המכוניות שהשתתפו במבחן – 440 סנטימטר. תא המטען שלה הוא הגדול ביותר – 500 ליטר. נפח המנוע שלה הוא הגדול ביותר – 1,600 סמ"ק. והיא מצוידת בתיבת הילוכים עם שישה הילוכים.

הרושם הטוב מתחזק כשמציצים פנימה. לסוניק יש – Show Room Apeal היא יודעת להרשים באולם התצוגה. אלמנט בולט במיוחד בסביבת הנהג הוא לוח שעונים בסגנון אופנוע ספורט, עם מד סל"ד עגול ענק ומד מהירת דיגיטילי.

לא נותר אלא לצאת לדרך. ואמנם, הרושם הראשוני נשמר גם כשמתחילים לנהוג. שברולט סוניק נותנת תחושה מכובדת, בסגנון מכוניות אירופיות, עם פעולת מתלים נעימה ושקטה. תחושה כבדה במובן הטוב, להבדיל מתחושה צעצועית קלילה מדי שמאפיינת, או איפיינה בעבר, מכוניות מהמזרח הרחוק.

למרבה הצער, הרושם מתפוגג במהירות. כאשר דורשים משברולט סוניק קצת יותר, כשמאיצים ולוחצים על המכונית, נסדק הרושם ומתברר שלמעשה זוהי מכונית מיושנת, הבנויה בטכנולוגיה מיושנת. התנהגות הכביש שלה מרושלת. פעולת המתלים לא מהוקצעת. בסל"ד גבוה המנוע משמיע תהודה ורעשים לא נעימים. צריכת הדלק של המכונית – וגם זה אומר משהו על הטכנולוגיה – היא הגרועה ביותר מבין אלה שנמדדו במבחן: 7.9 קילומטר לליטר. היא גם מזהמת יותר מהאחרות – קבוצה 7, לעומת קבוצה 4 למאזדה וליונדאי.

לקריאה נוספת >> שברולט סוניק – חוות דעת

מקום 2: מאזדה 2 סדאן

מחיר: 107 אלף שקל

צריכת דלק במבחן: 10 קילומטר לליטר

למאזדה יש זוםזום. זהו סלוגן פרסומי, אבל יש בזה גם גרעין של אמת. חלק ניכר מהמכוניות של מאזדה מציעות זריזות מלבבת, וגם מאזדה 2 סדאן לא מאכזבת. מבין השלוש, זו המכונית המהנה ביותר לנהיגה. יש לה שלדה מוצלחת וביצועים זריזים. יש בה משהו שמח.

מאזדה 2 סדאן היא מאזדה 2 בתוספת ישבן. התוצאה העיצובית סבירה. אבל מאזדה 2 היא מכונית מיושנת שמבוססת על מכונית מיושנת – מאזדה 2 הוצגה כבר ב-2007. מה זה אומר מכונית מיושנת? מאזדה 2 קופצנית, לא נוחה, לא מהודקת, משמיעה רעשי מנוע ורעשי מתלים לרוב. ותא הכפפות נטול המכסה – באמת כבר עבר זמנו.

מקום 1: יונדאי i25

מחיר: 109 אלף שקל

צריכת דלק במבחן: 9 קילומטר לליטר

גם היונדאי i25 משעממת. גם היא חסרת ברק ונטולת השראה. אלא ש-i25 היא לא מכונית פוזה כמו שברולט סוניק, והיא לא כלי רכב מיושן כמו מאזדה 2. יונדאי i25 היא המוצר ההוגן ביותר בשלישיה הזאת. יחסית לשתי מתחרותיה, זוהי מכונית הדוקה, סולידית ומודרנית. הביצועים טובים, התנהגות הכביש ונוחות הנסיעה סבירים. ובוודאי שהעיצוב החיצוני הוא המוצלח ביותר בחבורה. i25 היא מכונית סדאן ארבע-דלתית עם עיצוב לא משעמם ולא קופסתי.