יד שניה: סקודה פאביה

מאת: תומר הדר, 16/11/2006

סקודה פאביה, מחליפת הפליסיה, הוצגה באירופה ב-1999 והובאה לישראל ב-2001. בניגוד לקודמתה, שתוכננה עוד לפני שפולקסווגן רכשה את סקודה, פאביה התבססה על שלדת פולקסווגן פולו וחלקה עמה גם את מגוון מנועיה. הגרסה הראשונה שהובאה לישראל ב-2001 צוידה במנוע בנפח 1.4 ליטרים ששודך לתיבת הילוכים ידנית. ב-2002 היתוספו גרסה אוטומטית וגרסה ידנית נוספת בעלת 16 שסתומים, שמנועה הפיק 100 כ"ס. בשנה זו הוצעה גם פאביה בעלת מנוע דיזל 1.9 ליטרים, שמופיע במכוניות נוספות של קונצרן פולקסווגן, כגון פולקסווגן פולו קלאסיק וסיאט קורדובה. כל סוגי פאביה הוצעו גם בגרסת סדאן, בעלת תא מטען מרווח.

על הכביש

פאביה חולקת את רוב רכיביה המכניים עם פולקסווגן פולו. זו מכונית אמינה למדי, ואפילו, לטענת בעלי מוסכים, אמינה יותר מן הפולו שעליה היא מבוססת. עם זאת החלונות החשמליים בכל הגרסאות עשויים להתקלקל ומחיר התיקון במוסכים מורשים יכול להסתכם גם ב-1,500 שקל. מחשבי ניהול המנוע בכל הדגמים רגישים ללחות ורטיבות – עם התנעת המכונית יש לוודא שכל מנורות ההתרעה נכבות אחרי זמן קצר. במנועי הבנזין בעלי שמונה שסתומים (75 כ"ס) יש לבדוק שאין נזילות מאטם הראש. אטם נוזל עשוי לפרוץ ללא כל התראה מוקדמת ולגרום לנזק רב. במנועים בעלי 16 שסתומים יש לוודא כי רצועת התזמון הוחלפה כל 60 אלף ק"מ. הרצועה רגישה לקרעים והחלפתה יקרה. תיבות ההילוכים האוטומטיות בפאביה עשויות להעביר הילוכים לפני הזמן, ולסירוגין לא להעלות הילוכים. יש לבדוק את התיבה במכון לפני קניית המכונית.

בכל דגמי פאביה המצוידים ב-ABS נוטים חיישני הבלימה בגלגלים להתלכלך. נורה בלוח המחוונים תתריע על כך. אם ניקוי חיישנים אינו פותר את הבעיה, נדרש שיפוץ יקר של מערכת ABS (5,000-7,000 שקל). בדגמי 5 הדלתות יש לבדוק אם המתז האחורי פועל. אם לא, סביר להניח שהצינור, שעובר דרך תא המטען, התנתק ומתיז נוזל שמשות לתא המטען. מחיר תיקון התקלה אינו גבוה ומוטב למנוע את עוגמת הנפש שעלולה להיגרם.

הגרסה המומלצת היא 1.4 ליטרים בעלת תיבת ההילוכים האוטומטית. לגרסאות הדיזל, שהיו פופולריות מאוד בקרב נהגי המוניות, יש אמינות גבוהה, אבל הן אינן מיועדות לממהרים, בגלל מחסור בכוח.

תמורה לכסף

כשהוצגה פאביה בישראל עדיין התקשו הקונים להשתחרר מן התדמית הזולה שדבקה בסקודה בעבר. גם מחירי המחירון משקפים זאת. מחירה של סקודה פאביה 1.4 אוטומטית מודל 2004 נמוך בכ-8,000 שקל ממחירה של פולקסווגן פולו מאותה שנה המצוידת במנוע ותיבת הילוכים זהים. הפרש מחירים זה אינו מוצדק, שכן פאביה מציעה איכויות נסיעה, רמת אמינות, בטיחות וביצועים שאינם נופלים מאלה של פולקסווגן פולו. למי שמעוניין במכונית קטנה שמספקת תמורה טובה ביחס לעלותה ומסוגל להבליג על כך שבחזית המכונית מתנוסס עיגול ירוק במקום האותיות VW, זו קנייה מצוינת.

דוגמאות מחיר (לפי מחירון לוי יצחק לנובמבר 2006): פאביה 1.4 ידנית 5 דלתות מודל 2001 – 29 אלף שקל; פאביה 1.4 אוטומטית 5 דלתות מודל 2005 – 50 אלף שקל; פאביה 1.9 דיזל 4 דלתות מודל 2002 – 44 אלף שקל.

פורסם בעיתון הארץ