יד שנייה – סוזוקי ג`ימני

מאת: תומר הדר, 30/07/2007
יד שנייה סוזוקי ג`ימני , כל מה שצריך לבדוק לפני הקניה

SuzukiJIMNY2
SuzukiJIMNY2
Suzuki Jimny R
Suzuki Jimny R
 
 

צילום: יצרן

סוזוקי ג'ימני, מחליפו של סוזוקי סמוראי, הוצג בעולם ב-1998 והובא לישראל ב-1999. המנוע היחיד שהוצע בג'ימני היה בנפח 1.3 ליטרים (80 כ"ס) והוא שודך לתיבת הילוכים ידנית בעלת חמישה הילוכים או תיבת הילוכים אוטומטית בעלת ארבעה הילוכים. ב-2005 עבר ג'ימני מתיחת פנים קלה: הספק המנוע עלה ל-85 כ"ס, נוסף שילוב חשמלי להנעה הכפולה והוצעה תוספת של מערכת ABS.

על הכביש

לכל דגמי ג'ימני יש רמת אמינות גבוהה, אבל יש להקפיד על קניית מכונית בעלת היסטוריית טיפולים מלאה במוסכים מורשים. לדגמים שיוצרו לפני 2001 נדרש טיפול אחת ל-10,000 קילומטרים או שנה. לדגמים שיוצרו ב-2001 ואחריה נדרש טיפול אחת ל-15,000 קילומטרים או שנה. בעלי ג'ימני נשבעים שהכביש-שטח הקטן נהנה מרמת אמינות מופלגת, בדומה לסמוראי שקדם לו, אבל בעלי מוסכים מסייגים את הקביעה ומדגישים שכדי ליהנות מרמת אמינות גבוהה יש להקפיד על שימוש בנוזל קירור מקורי ושמנים איכותיים במנוע ובמכלולי ההנעה הכפולה.

כמו כן, מנגנון שילוב ההנעה הכפולה, שמבוסס על מערכת שפועלת באמצעות ואקום, נוטה לתקלות במכוניות שעברו התעללות בשטח. תקלה זו ניתנת לאבחון רק בעת נסיעה בשטח, מכיוון שהמנורה המעידה על שילוב תקין נדלקת גם כשהמערכת מקולקלת. רוב המכוניות בשוק המשומשות מצוידות בתיבת הילוכים אוטומטית. כמה מהמכוניות שצוידו בתיבת הילוכים ידנית נמכרו לרשות העתיקות.

לחיות אתו

תא הנוסעים של ג'ימני צפוף. שני מבוגרים בטיול סוף שבוע ירגישו בו בנוח אם לא ייקחו עמם ציוד רב או ילדים, שכן תא המטען של ג'ימני לא מסוגל לאכלס אפילו צידנית בגודל מלא. ג'ימני גם אינו מהיר במיוחד. ב-130 קמ"ש התנגדות הרוח וכוחו הזעום של המנוע יכניעו אותו והוא יסרב להאיץ. אך בשטח, ג'ימני מרגיש בבית. בסיס הגלגלים הקצר, מרווח הגחון הנדיב והמרכב הקצר הופכים אותו לאידיאלי לטיפוס במשעולי הנגב ולצליחת הדיונות של אשדוד. מי שמעוניין להפוך את הג'ימני לחיית שטח אמיתית יכול לקנות ערכות השבחה, מיגון וחילוץ.

תמורה לכסף

קשה למצוא ג'ימני במצב טוב שיימכר במחיר המחירון. ג'ימני במצב טוב שמצויד בתיבת הילוכים אוטומטית נמכר בכ-5,000 שקל מעל למחיר המחירון, ומוסכים וסוכנויות מדווחים על רשימות המתנה ארוכות. הגרסה המומלצת היא 1.3 ליטרים בעל תיבת הילוכים אוטומטית מ-2005 ומעלה, שנהנית ממנוע חזק יותר ופנים איכותי יותר. כמכונית שנייה בבית, שלא תשבור את הבנק בחשבונות דלק ועלויות תיקון, ג'ימני היא קנייה מצוינת.

בעד:
סחירות גבוהה, אמינות גבוהה.

נגד:
קשה להשגה, לא נוח, לא מרווח.