לראשונה יגואר F-Pace מקבל תוספת חשמלית

מאת: יואל שוורץ, 17/09/2020
רכב הפנאי הראשון של יגואר עבר מתיחת פנים שבמסגרתה שודרג תא הנוסעים ושולבו מערכות היברידיות. כל מנועי הבנזין והדיזל (כמעט) קיבלו תוספת של מערכת היברידית קלה, ונוספה גרסה היברידית נטענת שקע

יגואר F-Pace

מה הסיפור?
יגואר F-Pace, רכב הפנאי הראשון של יגואר, כבר בן 5, ובמובנים מסוימים נשאר מעט מאחור. בעוד רוב המתחרים המרכזיים כמו אודי Q5, ב.מ.וו X3, ומרצדס GLC, כבר מציעים גרסאות היברידיות שונות ובעיקר נטענות (PHEV), ליגואר חסר מערך חשמלי כלשהו F-Pace. עכשיו, במסגרת מתיחת פנים לדגם, יגואר מוסיפה שתי מערכות חשמליות: אחת קלה עבור כמעט כל הגרסאות ושניה נטענת-שקע.

מה חדש?
היצע מנועי הבנזין והדיזל נותר כשהיה, כשהתוספת היא שילוב מערך היברידי קל (48V) לכל המנועים פרט למנוע הבנזין הבסיסי (2.0 ליטר, 250 כ”ס). אין למערך השפעה על ההספק או הביצועים, והוא גם לא מאפשר תנועה על חשמל בלבד. כל תפקידו הוא שיפור צריכת הדלק ופליטת המזהמים.

יגואר F-Pace

לצד המנועים האלה, מצטרף מנוע נוסף: היברידי-נטען-שקע. לזה מנוע 2.0 ליטר טורבו ויחד עם מנוע חשמלי מנפקים 404 כ”ס ותאוצה ל-100 קמ”ש ב-5.3 שניות. סוללת 17.1 קוט”ש, מספקת לדגם טווח נסיעה של 53 ק”מ על חשמל בלבד (לפי תקן WLTP), ומשך הטעינה במטען מהיר (32 קילוואט) עומדת על 30 דקות ל-80% מקיבולת הסוללה. כמו בכל יתר הגרסאות, גם כאן נמצא תיבה אוטומטית עם 8 הילוכים והנעה כפולה.

מה עוד השתנה?
הפנסים עכשיו צרים יותר, הפגושים שונים אבל המראה דומה למדי למה שהיה. בתא הנוסעים השינויים בולטים הרבה יותר. חוגת תיבת ההילוכים הוחלפה בידית ג’ויסטיק, מערך המולטימדיה שודרג וכעת הוא גם מוקרן על מסך מגע גדול יותר (11.4 אינץ’ לעומת 8 בעבר) עם רזולוציה גבוהה משמעותית, מתגי בקרת האקלים הוחלפו ויש גם גלגל הגה בעיצוב שונה. ביגואר מדברים גם על שיפורים טכנולוגיים לטובת איכות הנסיעה כמו הוספת מערכת אקטיבי ליצירת הד-חוזר (להשקטת רעשים), וגם רמת בטיחות משופרת עם הוספת התרעה על פתיחת דלת כשהשטח לא פנוי (שמזזה גם רוכב אופניים).

יגואר F-Pace

מתי אצלנו?
רכב הפנאי הראשון של יגואר יגיע לישראל ברבעון הראשון של 2021. בכל גרסאות המנועים (בנזין ודיזל), וגם בגרסה ההיברידית-נטענת החדשה. לא ידוע מה יהיה המחיר, ובכמה יושפע משינויי המס שמתוכננים לינואר 2021.

לדף הדגם >> יגואר F-Pace