פנאי סיני חשמלי נוסף בישראל

מאת: יואל שוורץ, 16/03/2021
מותג Aiways אולי צעיר ועדיין לא מוכר, אבל את הכניסה לישראל הוא עושה ב'בום' גדול, כשהוא מציע טווח נסיעה של 400 ק"מ, המון אבזור ומחיר אטרקטיבי

Aiways U5

מה הסיפור?
עוד חשמלית סינית הגיעה לישראל. הפעם מדובר ב-U5 של מותג הרכב הצעיר AIWAYS. המותג הוקם ב-2017 בשנחאי, ושמו מורכב מהשילוב של Ai – המילה ‘אהבה’ בסינית, ו-Ways – דרכים באנגלית. הוא מגיע לישראל ע”י קבוצת בליליוס, יבואנית מותג האוטובוסים ‘גולדן דראגון’ הסיני (מותג האוטובוסים הנמכר בישראל ב-2019), ובעלת חברת ‘סופרבוס’.

הדגם הזה, U5 הוא הדגם הראשון של המותג, ושיווקו בעולם החל ב-2019. ישראל היא בסה”כ המדינה ה-6 בה משווק הדגם – אחרי גרמניה, צרפת, הולנד, נורבגיה ובלגיה. כרגע זהו הדגם היחיד של המותג הצעיר כשיש עוד שניים בדרך: U6 שיגיע לישראל לקראת סוף שנה זו ומהווה את גרסת הקופה ל-U5 (שזה עתה נחת בישראל), ו-U7 – גרסת 7 מושבים לדגם שטרם הוצג ושיגיע לישראל במהלך שנה הבאה. כל השלושה יושבים על אותה פלטפורמה חשמלית.

Aiways U5

מה חדש?
הדגם U5 מציע 5 מושבים וממדים חיצוניים דומים לאלה של סקודה קודיאק. הוא מצויד בסוללה של 63 קילוואט שעה שמפיקה 204 כ”ס, מזרימה את הכוח לגלגלים הקדמיים, ומאפשרת טווח של 410 ק”מ לפי התקינה העדכנית, WLTP. טעינה ביתית תערוך 7 שעות, כשטעינה מהירה ממצב של 20% קיבולת ל-80% תתבצע תוך 35 דקות.

יש שתי רמות גימור כשכבר בסיסית, ‘סטנדרט’, נמצא מולטימדיה (12.3 אינץ’) עם AppleCarPlay, וזיכרון של 32G, מצלמת 360 מעלות וחיישני רוורס, כיוונון חשמלי למושב הנהג, מפתח חכם לכניסה והתנעה, שמשות אחוריות כהות, תאורת לד היקפית, חישוקי 17 אינץ’ ועוד. רמת הגימור ‘פרימיום’, מוסיפה חלון גג פנורמי חשמלי, ריפודי עור, חימום למושבים הקדמיים, טעינה אלחוטית לסמארטפון, חישוקי 19 אינץ’, חיישני חנייה קדמיים, צביעה דו גונית ועוד.

Aiways U5

היצע מערכות הבטיחות האקטיבי כולל בלימה אוטונומית בחירום (כולל זיהוי הולכי רגל ודו”ג), התרעה ותיקון סטייה מנתיב, בקרת שיוט אדפטיבית כולל אפשרות זחילה בפקקים, התרעת “שטח מת”, התרעת שינוי נתיב, התרעת תנועה מאחור בנסיעה לאחור, זיהוי תמרורים, ניטור עייפות נהג, ועוד. רמת ‘פרימיום’ מוסיפה גם חניה אוטומטית.

במבחני הריסוק שערך ארגון הבטיחות EuroNCAP ב-2019, זכה U5 לציון נמוך של 3 כוכבים. עיקרי הטענות: כרית אוויר צידית שלא הגנה כראוי על הנהג, מידע לא אמין ממערכות ההתרעה החכמות, והגנה נמוכה על הולכי רגל. לטענת היצרנית היא תיקנה את הליקויים, ובסוף שנה זו יערך מבחן חוזר בו היא מעריכה שתקבל ציון גבוה משמעותית.

Aiways U5

מה המחיר?
רמת גימור סטנדרט מוצעת ב-157,500 שקלים ורמת פרימיום ב-172,500 שקלים. עמדת טעינה כלולה במחיר ותקופת האחריות עומדת על 5 שנים לרכב עצמו ו-8 שנים לסוללה והמחשב. אלה מחירים אטרקטיביים למדי, נמוכים מדגמים חשמליים אחרים שעד כה שווקו בישראל, ובול במרכז טבלת דגמי הפנאי הקומפקטיים בארץ.

כיוון שהדגמים של Aiways תוכננו מראש למכירה באירופה, הם מגיעים בתקינה אירופית מלאה. זה אומר שבניגוד לחשמליות סיניות אחרות, דגמי Aiways לא מגיעים לישראל בחסות תקינה של ‘יבוא זעיר’ שמגביל את כמויות המכירה בארץ ל-400 יחידות בשנה. אנשי היבואנית לא מוכנים להתחייב למספר, אבל אופטימיים מאוד לגבי הכמויות.