יונדאי סנטה פה – מבחן דרכים

מכונית הכביש-שטח החדש של יונדאי מרשימה מאוד בעיצוב ובאיכות: 7 מושבים, מנוע בנזין חזק וצריכת דלק סבירה


מאת: יואב קווה, 15/01/2013

יונדאי סנטה פה  

יער ביריה, סמוך לצפת. לפני עלייה קטנה, ממש קטנה, אבל חלקלקה כמו פוליטיקאי מנוסה. זה בגלל הגשם שירד כאן אתמול. אני מנסה לטפס את העלייה. הצמיגים מסתחררים. כל הארבעה. אני נשאר במקום. אני מנסה שוב. הרכב נוסע הצידה. הצידה ולא למעלה.

יונדאי סנטה פה החדשה לא מיועדת לשטח. יש לה הנעה לכל הגלגלים (4X4), היא נראית כמו רכב שטח אבל היא לא רכב שטח.

זאת המגמה.

ולא רק ביונדאי. פורד אקספלורר היה פעם רכב שטח עם שלדת סולם והילוכי כוח. פורד אקספלורר החדש מטפס בקושי מדרכות. מרצדס ML הולך ומתרכך מדור לדור (פעם מזמן היה רכב עם שלדת סולם והילוכי כוח). ויש עוד בלי סוף דוגמאות – קיה סורנטו. קיה ספורטאז'.

יונדאי סנטה פה תמונת פנים

אז מה אנחנו רוצים מרכב 'השטח' שלנו? שיהיה מרווח, נוח, נעים, יעשה רושם ולא ישתה יותר מדי דלק. האם יונדאי סנטה פה החדש עונה על הדרישות?

יונדאי סנטה פה החדש הוא פחות SUV ויותר קרוסאובר וזה ניכר בפורפורציות ובעיצוב. הרכב החדש נמוך ב-8 ס"מ מהקודם. הקווים חדים יותר, ספורטיביים יותר. סנטה פה הישן לעומת החדש נראה פתאום ביישן וצנוע.

הדבר הבולט ביותר ביונדאי סנטה פה החדש זו האיכות. רמת האיכות כאן גבוהה מאוד. אפשר לשתול בחרטום של מרצדס או ב.מ.וו וכולם יחשבו שאכן מדובר בדגם חדש של אחד מיצרני העלית הגרמניים.

האיכות של הסנטה פה מתבטאת בסביבת הנהג – הפלסטיקה, המרווחים, התפעול של הכפתורים. הכל מדויק, מהודק, נעים. הכל פועל בצורה מאוד מלוטשת.

הדגם נמכר בשני סוגי מנועים (בנזין או דיזל), בתצורה של חמישה או שבעה מקומות ישיבה ובמספר רמות גימור. אני בחנתי את גרסת הבנזין המפוארת ביותר. היא נקראת elite ומחירה הוא 265 אל שקל.

יונדאי סנטה פה אתר כבישים 

צריכת הדלק בפועל היא סבירה יחסית לרכב בגודל כזה עם מנוע בנזין: 7.5 ק"מ לליטר.

עם מנוע הדיזל תשיגו ביצועים טובים יותר – הן זריזות והן צריכת דלק. הנפח של המנועים דומה (2.4 ליטרים לבנזין, 2.2 ליטרים לדיזל) וגם ההספק דומה (קצת יותר מ-190 כ"ס לשניהם) אבל כוח הדחף, המומנט, הוא כמעט כפול בדיזל: 45 קג"מ לעומת 24 קג"מ.

נוחות הנסיעה בסנטה פה טובה. קחו בחשבון את הדברים הבאים: המושב האמצעי בשורה השנייה בעייתי לנסיעות ארוכות, הוא קטן ונוקשה יחסית. המושבים בשורה השלישית מתאימים רק לילדים ואם משתמשים בהם לא נשאר מקום למטען (הברירה היחידה היא להשתמש במתקן נשיאה על הגג).

לסיכום: יונדאי סנטה פה החדש היא קרוסאובר איכותי ומומלץ.

למידע נוסף >> יונדאי סנטה פה – חוות דעת