הונדה אינסייט מבחן דרכים

אינסייט עתידנית בצורה אבל פחות עתידנית בטכנולוגיה ■ טויוטה פריוס מרווחת יותר, מתוחכמת יותר ויקרה יותר


מאת: יואב קווה, 08/01/2016

ב-2012 עברה ההיברידית המשפחתית הקומפקטית של הונדה, אינסייט, מקצה שיפורים מקיף. מבחוץ, קשה אמנם להבדיל בין הדגם החדש לישן. האינסייט היתה ונותרה מכונית בעלת עיצוב אוירודינמי מודרני, שמזכיר, כנראה שלא במקרה, את טויוטה פריוס, אבל רק מבחוץ.

אינסייט עתידנית בצורה, אבל פחות עתידנית בטכנולוגיה. טויוטה פריוס מרווחת יותר, מתוחכמת יותר ויקרה יותר. המערכת ההיברידית של טויוטה מסוגלת לשנע את המכונית במצב חשמלי בלבד, גם אם לזמן קצר ובמהירות נמוכה. הונדה אינסייט לעומת זאת, מצוידת במנוע חשמלי ובסוללה קטנים יחסית. הם משמשים כוח עזר בלבד למנוע הבנזין ולא מסוגלים להאיץ את הרכב בכוחות עצמם.

בעצירה ממושכת ברמזור או בפקק, המזגן נכבה או שמנוע הבנזין נדלק. כלומר, תבחרו מה אתם מעדיפים, להתבשל בחום או לבזבז קצת דלק. המתחרות מתוצרת טויוטה מסוגלות להפעיל את המזגן במצב חשמלי בלבד.

המנוע כמו של הונדה ג’אז – בנפח 1.3 ליטרים. לצדו מנוע חשמלי קטן וצנוע, שמשמש כוח עזר בעליות ובהאצות. תיבת ההילוכים רציפה. הביצועים שמציעה המכונית הם מספקים. לא לשכוח שזאת מכונית היברידית ולא מכונית ספורט. צריכת הדלק חסכונית למדי, אבל לא תיפלו מהכיסא: 16 ק”מ לליטר בנסיעת המבחן המאומצת, 18-20 ק”מ לליטר בנהיגה רגועה.

נוחות הנסיעה, עם זאת, השתפרה משמעותית לעומת ההדור הקודם של אינסייט. אינסייט מ-2012 ואילך כבר איננה מכונית קופצנית בצורה מוגזמת. מרחב הפנים הוא סביר, מספיק למשפחה קטנה. כך גם תא המטען.

בשורה התחתונה, הונדה אינסייט פחות מתוחכמת בהשוואה לטויוטה פריוס, גם אם זולה ממנה בכ-20 אלף שקל. היא מתאימה למי שרוצה חיסכון בדלק, עיצוב עתידני מושך, אבזור מקיף ותג מחיר זול יחסית. ואולם, מצד אחר, אפשר לרכוש במחיר דומה את הגרסה ההיברידית של טויוטה אוריס, שמציעה הנעה היברידית מלאה ומתוחכמת יותר.