טויוטה יאריס היבריד מבחן דרכים

המכונית החדשה תעלה 115 אלף שקל, וצריכת הדלק המוצהרת היא 29 ק"מ לליטר בעיר


מאת: יואב קווה, 10/10/2012
טויוטה יאריס היברידית
טויוטה יאריס היברידית

צילום: דודו בכר

טויוטה השיקה היום את הגרסה ההיברידית של היאריס בישראל. היאריס ההיברידית החדשה מצוידת במנוע בנזין בנפח 1.5 ליטר ובמנוע חשמלי, עם הספק משולב של 100 כ”ס. לפי נתוני היצרן, המכונית מגיעה ל-27 ק”מ לליטר בנסיעה בין עירונית, ול-29 ק”מ לליטר בעיר. כך אפשר לנסוע 1,000 ק”מ על מיכל דלק אחד. המערכת ההיברידית של הפריוס הוקטנה ב-20%, והמשקל שלה קטן בהתאם. מפרט הבטיחות כולל שבע כריות אוויר, ומפרט האבזור כולל הנעה ללא מפתח ומצלמת נסיעה לאחור.

היאריס ההיברידית מיועדת למשוך לקוחות גם משוק המכוניות המשפחתיות האצ’בק (כמו יונדאי i30 ופולקסווגן גולף), ללקוחות שמעוניינים לעבור למכונית קטנה וחסכונית יותר וגם ממכוניות קטנות יוקרתיות, כמו אאודי A1.

המחיר – 115 אלף שקל – הופך את היאריס להיברידית הזולה בישראל, אבל לאחת המכוניות הקטנות היקרות ביותר, עם מחיר מקביל לזה של משפחתית. להערכת יוניון מוטורס, המכונית תימכר ב-1,000 מכוניות בשנה, לצד 3,000 מכוניות מגרסאות הבנזין של היאריס. בתשלום שווי השימוש, בו נהנית היאריס מהנחה נוספת של כ-500 שקל בחודש,והתשלום החודשי עליה יהיה נמוך מאלה של מכונית קטנות אחרות.

היאריס נכנסת לסגמנט הסופר-מיני, שנמצא בעלייה ותופס חמישית מכלל המכירות בישראל. טויוטה יאריס אוחזת בנתח שוק של 6% מהסגמנט, מעט פחות מימי השיא של היאריס הקודמת. היאריס היא שישית בטבלת המסירות בסגמנט, ומפגרת אחרי יונדאי i20, סיאט איביזה וקיה ריו. רוב הפעילות היא בשוק הפרטי, ו-2,300 מכוניות מהדגם יאריס מתחילת השנה.

טויוטה מכרה עד היום 11 אלף מכוניות היברידיות בישראל, 400 אלף מכוניות באירופה וכ-4 מיליון בעולם כולו. בשנה האחרונה מכרה טויוטה מיליון מכוניות היברידיות בעולם.

בחודשים הקרובים תוסיף טויוטה להיצע דגמים היברידיים נוספים ובהם קאמרי היברידית ופריוס היברידית-נטענת. גרסת המיניוואן של הפריוס, וגרסת הסטיישן ההיברידית של האוריס, לא יגיעו בטווח הנראה בעין, כיוון שמחירם לא יוכל להיות תחרותי מספיק.

בעד: היברידית מתוחכמת באריזה מינימליסטית

נגד: לא מרגשת

סיכום: מכונית עירונית מצוינת