לקסוס GS450h – מבחן דרכים

אם אתם רוצים להציל את העולם, ותרו על לקסוס GS450h החדשה; אבל אם אתם רוצים מכונית עם ביצועים רצחניים - זו המכונית בשבילכם


מאת: יואב קווה, 01/01/2009
לקסוס GS450h
לקסוס GS450h
לקסוס GS450h
לקסוס GS450h
לקסוס GS450h
לקסוס GS450h
 
 

צילום: דודו בכר

לקסוס זה סוג של שטיח יפני-אמריקאי: רך, חלק, נעים מאוד למגע ושקט מאוד. אני אוהב להתכרבל בלקסוס, ובעיקר לרבוץ בלקסוס, אבל לא כל כך לנהוג בלקסוס. אני זוכר את הנסיעה הקודמת שלי בלקסוס GS450h, הלוך חזור תל אביב-ערד. היא היתה בזבזנית (6.4 ק”מ לליטר), היא רוקנה לעצמה את כל הסוללות בעליות התלולות, היא סבלה מביצועים בינוניים ומהתנהגות כביש רכיכתית, ובאופן כללי היתה צמרירית ומבאסת. ואתם יודעים מה, הלקסוס ההיא, למרות השם המחייב, סבלה מבעיות באיכות הגימור והשמיעה קקפוניה של צרצורים, צקצוקים וקרקושים.

היום אני בלקסוס GS450h החדשה. נו, משהו השתנה? קודם כל אני לוקח אותה לביקור בירושלים. מה יש, שתכיר קצת את מורשת העם היהודי, תבקר בכותל, אולי אפילו תשים פתק (“אלוהים, תגדיל לי את טווח הנסיעה במצב החשמלי”).

בדרך, בעליות התלולות של כביש 443, מתבהרת התמונה. “היברידי” נשמע צמחוני, אבל למכונית הזאת יש ביצועים רצחניים. אני מדבר בעיקר על תאוצות הביניים. אתם יודעים איך זה כשלפניכם זוחל מישהו ב-80 קמ”ש וצריך להיפטר ממנו הכי מהר שאפשר, אז לוחצים חזק על הדוושה ומתפללים לעקיפה קצרה מאוד ואלגנטית. אז בלקסוס הזאת לא תספיקו להגיד שמע ישראל – והעקיפה תושלם. תאוצות הביניים כאן פנומנליות. אני לא אגיד שזה כמו המראה של בואינג 747 – בלקסוס זה הרבה יותר שקט. קחו מנוע בנזין שש בוכנות בנפח 3.5 ליטרים ו-200 כ”ס, הוסיפו לו מנוע חשמלי 200 כ”ס, לחצו על כפתור MUTE – וזה מה שיוצא.

לקסוס GS450h צילום מלפנים

הדבר הכי יפה הוא שאתה אף פעם לא יכול לדעת מה בדיוק קורה שם למטה. האם מנוע הבנזין מסובב את הגלגלים בכוחות עצמו? האם המצבר נטען או אולי מתרוקן תוך כדי שהמנוע החשמלי נותן כתף? אמנם יש תצוגה גרפית מרהיבה, אבל לא מומלץ לנסות להבין מה קורה שם תוך כדי טיסה במהירות גבוהה. המעבר בין המצבים השונים, וכך גם היה ב-GS ההיברידית הקודמת, הוא שקוף לחלוטין.

מה שלא היה במכונית הקודמת הוא התנהגות כביש רהוטה. לקסוס GS450h החדשה עשתה כאן צעד חשוב. היא לא חלילה ברמה של מרצדס E קלאס, אאודי A6/A7 או ב.מ.וו סדרה 5, אבל סוף-סוף היא מציעה שלדה שלא נמרחת בייאוש לכל עבר.

יש עוד שיפורים חשובים: עכשיו תא המטען בנפח נורמלי. הקודם הזכיר את זה של פיאט פונטו (330 ליטר), הנוכחי מאפשר שינוע מזוודות לחופשה משפחתית קטנה בדרום צרפת (465 ליטר). והעיצוב, כן, העיצוב. החדשה נראית הרבה יותר חדה, קרבית וחתיכית. במיוחד במבט חזיתי. צריכת הדלק השתפרה – 10 ק”מ לליטר בנסיעת המבחן – ותאמינו לי שלא נסעתי לאט.

לקסוס GS450h צילום צד

איכות הגימור היא לעילא ולעילא. חיפשתי איזשהו פאק בהרכבה. היה קשה מאוד למצוא. בסוף הצלחתי: מכסה הפלסטיק של שקע ה-AUX וה-USB, זה שמסתתר בתוך תא האחסון של הקונסולה המרכזית, קצת רופף. כלומר לא נסגר הרמטית. כלומר טיפ טיפה זול. תתביישו לכם לקסוס.

GS450h היא מכונית היברידית שנועדה לתת ביצועים חזקים, בסגנון חלק, עם חיסכון מסוים בצריכת דלק. מי שבאמת רוצה להציל צמחים, שיסתפק בטויוטה פריוס עם הנעה קדמית.

בעד: שילוב בנזין-חשמל, תאוצות ביניים מהממות.

נגד: עדיין קצת סינתטית.

שורה תחתונה: 200 קמ”ש במצפון שקט.

 לקסוס GS450h צילום מאחור

לקריאה נוספת >> לקסוס GS450h – חוות דעת

לקסוס GS450h – מפרט טכני

תצורה: סדאן, ארבע דלתות, חמישה מקומות ישיבה

הנעה ותמסורת: אחורית, תיבת הילוכים אוטומטית בעלת שישה הילוכים

ביצועים: מהירות מרבית – 250 קמ”ש, תאוצה מ-0 ל-100 קמ”ש ב-5.9 שניות

צריכת דלק: נתוני מעבדה – 16.7 ק”מ לליטר, נתוני מבחן – 10 ק”מ לליטר

קבוצת זיהום: 3

בטיחות: עשר כריות אוויר, בקרת יציבות אלקטרונית, עדיין לא נבחנה במבחני הריסוק של EuroNCAP

שנת השקה: 2011

מחיר: 480 אלף שקל 

מנוע: בנזין וחשמל, שש בוכנות, נפח 3,456 סמ”ק

הספק מרבי: 209 כ”ס ב-6,400 סל”ד 

מומנט מרבי: 25.8 קג”מ ב-4,800 סל”ד

מנוע חשמלי: הספק מרבי 200 כ”ס, מומנט מרבי 28 קג”מ

אבזור סטנדרטי: אוורור וחימום מושבים קדמיים, בקרת שיוט, כוונון חשמלי למושבים ולהגה, חלון גג חשמלי, ריפודי עור, התנעה ללא מפתח

לקריאה נוספת >> לקסוס GS450h – חוות דעת