מזראטי קוואטרופורטה מבחן דרכים

מזראטי קוואטרופורטה 4.7 - מריחה מעור, עושה רושם, מהירה מאוד - אבל אין צורך בתהילים


מאת: יואב קווה, 09/02/2012

מזראטי קווטרופורטה צילום מלנפים

צילום: אלון רון

אני נוהג עכשיו במזראטי קוואטרופורטה לבנה. לפניי זוחל מערבל בטון. הוא לא נותן לי לעקוף. השוליים של הכביש רחבים, אבל הוא לא נותן לי לעקוף. בחיים הוא לא ייתן לי לעקוף.

30 קמ”ש במזראטי קוואטרופורטה. איזה עינוי. אחרי רבע שעה המערבל ממשיך ישר ואני פונה שמאלה.

ואז מופיע המחסום.

החיילת לא מחייכת. מבקשת תעודה, בודקת את תא המטען. שתי דקות שנמשכות כמו נצח. אחר כך היא מסננת בשקט לחברה שלה – “איזה אוטו!”.

אז איך זה לנסוע במזראטי?

קוואטרפורטה, ארבע דלתות באיטלקית, הוא דגם הסאלון של מזראטי – מותג איטלקי אקזוטי שהיבוא הסדיר שלו לישראל התחיל ממש באחרונה (ראו מסגרת).

קוואטרופורטה מתחרה במרצדס S קלאס, בב.מ.וו סדרה 7, באאודי A8, ביגואר XJ ובפורשה פאנאמרה. זאת מכונית יקרה, מיליון שקל לגרסה שבה נהגתי, ונדירה – מזראטי מוכרת בעולם רק 7,000 מכוניות בשנה, מכל הדגמים גם יחד.

קוואטרופורטה הוצגה בעולם ב-2005. העיצוב עושה את העבודה: מכסה מנוע שאין לו סוף, ושבכה קרבית עם שני סמלים בחזית. זה מזכיר לי כריש. אתם לא רוצים שמזראטי תדרוס אתכם. לעומת זאת, במבט מהצד היא נראית מיושנת. מיושנת במובן מיושנת או מיושנת במובן קלאסית? אני נוטה לאפשרות השנייה, אבל תחליטו בעצמכם.

אז איך זה לנסוע במזראטי?

פתחתי את הדלת וחטפתי סטירה של ניחוח עור מרוכז. המכונית הזאת לא מתאימה לצמחונים. בארה”ב מישהו הזמין קוואטרופורטה עם ריפוד ג’ינס. בישראל, אני מניח, איש לא יוותר על העור. אפשר לבחור לא רק את צבע העור לאזורים השונים של הקוקפיט, אלא גם את צבע חוט התפירה. חוץ מעור, יש בה הרבה עץ: סוף-סוף עץ שנותן תחושה של עץ ולא של פלסטיק. המכונית שבה אני נוהג מצוידת בדשבורד עטוי עור כתמתם, שמשתקף בשמשה הקדמית. בקוואטרופורטה שלכם אני ממליץ לבחור גוון עור כהה יותר

מאחור יישבו בנחת שני מבוגרים גבוהים. בתא המטען אפשר להכניס אופניים מתקפלים ולא הרבה יותר מזה. אני מניח שבעלי מזראטי קוואטרופורטה לא יסתובבו עם אופניים מתקפלים, הרי הם אנשים חשובים ומכובדים. ועדיין, תא המטען במכונית הזאת קטן וצר למדי.

אני רוצה לדווח שאי אפשר להחליף הילוכים באמצעות מנופים על ההגה, וזה חבל מאוד ואף מוזר. הם לא שכחו את השעון האנלוגי הידוע. ההגה השמיע ציוצים חשודים, אבל איכות הגימור טובה בסך הכל. זאת לא הסחורה האיטלקית האקזוטית המתפרקת של פעם.

אז איך זה לנסוע במזראטי?

זה לא כמו מרצדס S קלאסי או לקסוס LS וגם לא כמו ב.מ.וו סדרה 7, אאודי A8 או יגואר XJ. המזראטי פחות נוחה, פחות מגהצת את הכביש. חשוב שתדעו את זה לפני שאתם שמים עליה את הכסף.

קוואטרופורטה היא לא מכונית סאלון רגילה. למעשה, זו מכונית ספורט שהתחפשה למכונית סאלון. אם זאת ההתייחסות וזה מה שאתם מחפשים – הכל מתחבר.

קחו את הקוואטרופורטה שלכם לכביש הררי נידח, לחצו על הכפתור ההוא בלוח השעונים ותנו גז. הרבה גז. המנוע, בנפח 4.7 ליטרים, יעיף את הזנב של המכונית הצדה, והקוואטרופורטה מיליון שקל שלכם תחליק כמו מכונית ספורט שובבה. למזראטי קוואטרופורטה יש שלדה מאוזנת ורהוטה באופן יוצא מן הכלל. זו מכונית ארוכה (5 מטרים פלוס) וכבדה (2 טונות) אבל אפשר להפיק ממנה הרבה הנאת נהיגה גם בכבישי עקלתון צרים. נהיגה לא אחראית? מי אמר? עשיתם את הכסף שלכם בעבודה קשה (או לא) ומותר לכם להשתעשע קצת.

המנוע מפיק צליל איטלקי, ספורטיבי, רוטט ומחרמן ברמות. הביצועים טובים. זו מכונית מהירה מאוד, אבל – צריך לומר את זה – היא לא מהירה באופן בלתי שפוי. כלומר, גם במצערת מוצמדת לרצפה לא תתפסו את הנוסעים שלכם קוראים תהילים – תופעה מוכרת במכוניות ספורט כמו פורשה 911 טורבו, פרארי ולמבורגיני למיניהן.

אז איך זה לנסוע במזראטי?

אני נוהג עכשיו בכביש מספר 1, ומישהו באאודי S3 ספורטבק נצמד אלי, מתרחק ושוב נצמד. מין משחק תופסת ילדותי. מזראטי היא מכונית שופוני. לא ברמה של פרארי. קצת יותר דיסקרטית. קצת יותר למבינים. אבל עדיין שופוני.

ולסיכום: אם אני צריך לנסוע הלוך-חזור תל אביב-אילת פעמיים בשבוע, אני בוחר במרצדס S קלאס ושות’ (או בטיסה). אבל אם יש לי נסיעת כיף נדירה לאילת, אני בוחר בכביש הגבול המערבי ובמזראטי. אגיע דרומה פחות רענן, אבל עם הרבה יותר אדרנלין מפעפע בצינורות.

מזראטי בישראל: עסק כלכלי, לא רק תחביב

זוהר אלון נהג בפורשה 911 טורבו והרגיש שאין לו לאן להתקדם מבחינה מוטורית. ובאמת, איך מתקדמים מפורשה 911 טורבו? קונים פרארי. העניין הוא שלא מייבאים פרארי לישראל. אז אלון נסע לאיטליה והשיג את הזיכיון ליבוא פרארי ומזראטי לישראל.

החברה שהקים, “אוטו איטליה ישראל”, היא היבואנית הרשמית של פרארי ומזראטי ארצה. אלון השיג את הזיכיון ואף הכניס באחרונה שותף ב-50% (תמורת 10 מיליון שקל) – חברת קרדן, הבעלים של חברת ההשכרה אוויס. אלון הוא המנכ”ל של “אוטו איטליה ישראל” ואילו מנכ”ל אוויס, יואב הורביץ, הוא יו”ר החברה.

אולם התצוגה מוקם בימים אלה בבית קרדן בתל אביב: הוא יציג שלוש מכוניות פרארי, שלוש מזראטי וגם פורמולה 1 של פרארי מ-2007 ודגם קלאסי פרארי MM 661 מ-1952. המבחר של מזראטי בישראל מורכב משלושה דגמים: גרנטוריסמו (מכונית ספורט קופה), גרנקבריו (זהה, עם גג נפתח) וקוואטרופורטה (מכונית סאלון ספורטיבית). מחירי שלושת הדגמים מתחילים ב-850 אלף שקל ליחידה. אלון מקווה למכור ב-2012 30 מכוניות, מתוכן 20 מזראטי.

ומה בעתיד? “מזראטי העולמית הכריזה שהיעד שלה לחמש השנים הקרובות הוא למכור 70 אלף מכוניות בשנה, לעומת 7,000 כיום. ב-2013 תשיק מזראטי מכונית סאלון קטנה יותר, שתתחרה במרצדס E קלאס, וגם רכב קרוסאובר כביש-שטח. כך יהיה לנו מבחר גדול ונגיש יותר של מכוניות. בשורה התחתונה יש כאן מבחינתי עסק כלכלי ולא רק תחביב”.

 

מזראטי קווטרופורטה – מפרט טכני

נפח תא מטען: 450 ליטר

מנוע: בנזין, שמונה צילנדרים, נפח 4,691 סמ”ק

הספק מרבי: 430 כ”ס ב-7,000 סל”ד

מומנט מרבי: 50 קג”מ ב-4,750 סל”ד

צמיגים: קדמיים – 245/40 R19, אחוריים – 285/35 R19

מידות: גובה 144 ס”מ, בסיס גלגלים 306 ס”מ, אורך 510 ס”מ, רוחב 189 ס”מ

משקל עצמי: 1,990 ק”ג

תצורה: סאלון, ארבע דלתות 

הנעה ותמסורת: הנעה אחורית, תיבת הילוכים אוטומטית בת שישה הילוכים 

ביצועים: תאוצה מ-0 ל-100 קמ”ש – 5.4 שניות 

צריכת דלק: נתוני מעבדה – 6.3 ק”מ לליטר 

קבוצת זיהום: 15 

בטיחות: שמונה כריות אוויר, בקרת יציבות אלקטרונית, לא נבחנה במבחן ריסוק פומבי 

שנת השקה: 2005 

מחיר: 1,000,000 שקל

אבזור מקורי: ריפודי עור, פנסי בי-קסנון, כוונון מושבים חשמלי עם זיכרון, חיישני חנייה וגשם, קיפול מראות חשמלי, מראות נגד סנוור, שמשות אחוריות כהות