מרצדס A-Class מבחן דרכים

הגרסה הבסיסית עולה 170 אלף שקל ומצוידת במנוע 1.6 ליטרים עם 122 כוחות סוס ותיבת הילוכים ידנית


מאת: יואב קווה, 31/12/2012
מרצדס A-Class
מרצדס A-Class
מרצדס A-Class
מרצדס A-Class
מרצדס A-Class
מרצדס A-Class
 
 

צילום: יואב קווה

מרצדס A קלאס היא מרצדס ללא מרצדס. למה הכוונה? מרצדס מזוהה עם מכוניות סלון גדולות ויקרות. המכוניות שלה מציעות בדרך כלל נוחות נסיעה טובה והתנהגות כביש שאינה ספורטיבית. הן מצוידות בהנעה אחורית, ונהנות (או סובלות) מהופעה ותדמית מנקרת עיניים.

הדור הראשון של המכונית נולד ב-1997, כנראה בלידה מוקדמת. מרצדס נאלצה להחזיר למפעל את כל המכוניות לשיפורים שהסבו לה הפסדים של מיליארדים. הקהל התקשה לקבל מרצדס קטנה עם חמש דלתות והנעה קדמית. גם בישראל המכונית נמכרה בקושי. הדור השני של ה-A קלאס הוצג ב-2004 וכלל לא יובא לישראל, ואילו כעת מגיע הדור השלישי.

A קלאס החדשה נועזת פחות מקודמותיה. זו למעשה משפחתית האצ’בק די סטנדרטית בתצורה. עם זאת, העיצוב של המכונית אגרסיבי-ספורטיבי, וצריך להודות שדי סקסי. A קלאס החדשה מצוידת בתיבת הילוכים אוטומטית רובוטית ולא בתיבה אוטומטית פלנטרית מסורתית. אף שהיא מצוידת בשני מצמדים, התיבה הרובוטית אינה חלקה כמו המסורתית. גם נוחות הנסיעה לא מרצדסית. A קלאס ברמת גימור AMG, הפגינה קשיחות מוגזמת. גירסה זו מצוידת במתלים מוקשחים ובצמיגים נמוכי חתך. התוצאה היא קופצנות מרגיזה שמתרחשת אפילו בכבישים סלולים היטב.

המנוע בנפח 1.6 ליטרים. על אף הנפח הדל ובזכות מגדש טורבו מושגים ביצועים מצוינים. המכונית זריזה וחזקה בכל מצב, ומעל הכל – היא חסכונית. בנסיעת המבחן, שהיתה די מאומצת, נרשמה תוצאה של 10 ק”מ לליטר. מרחב הפנים סביר אבל תא המטען קטן. עיצוב הפנים מושך למראה אבל לא למישוש. איכות החומרים ב-A קלאס אינה מבריקה. יונדאי i30 החדשה מציעה גימור משובח יותר. גם התנהגות הכביש לא מרצדסית, אך לחיוב. A קלאס היא מכונית עם ניחוח ספורטיבי שאוהבת פניות חדות. הבטיחות של המכונית גבוהה, והיא מצוידת במנגנון לשמירת מרחק אוטומטי.

הגרסה הבסיסית עולה 170 אלף שקל ומצוידת במנוע 1.6 ליטרים עם 122 כוחות סוס ותיבת הילוכים ידנית (מי היה מאמין). גירסת המבחן AMG מציעה 156 כ”ס ומחירה 245 אלף שקל. לסיכום, הנה מרצדס שמתאימה גם לאנשים שנשבעו שבחיים לא יתפסו אותם עם מרצדס. רק אל תקחו אותה בגרסת AMG הקשיחה והלא נוחה. אפשר, ואפילו כדאי, להסתפק בגירסה הבסיסית.