סיאט איביזה – מבחן דרכים

לסיאט איביזה החדשה עיצוב חיצוני מוצלח, הפנימי קצת פחות. רמת הבטיחות טובה מאוד, אבל מה לגבי המנוע ותיבת ההילוכים החדשנית?


מאת: יואב קווה, 03/04/2009
סיאט איביזה
סיאט איביזה
סיאט איביזה
סיאט איביזה
 
 

צילום: גלעד ארצי

סיאט איביזה החדשה יפה באדום. אני מאמין שהיא יפה גם בצבעים אחרים. אין מה לדבר, האקס־מעצב של למבורגיני, לוק דונקרוולקה, עשה עבודה טובה. איביזה החדשה ממשיכה את הקו של לאון ובעיני היא יותר מושכת מפולקסווגן פולו החדשה. גרסת השלוש דלתות של האיביזה סקסית עוד יותר.

בפנים היא מבאסת. זה לא העיצוב, אלה החומרים. פלסטיקה נוקשה וקשיחה. למה? כמה כסף הם חסכו כאן? עד כמה פלסטיק מרוכך ונעים למגע יקר יותר מפלסטיק קשיח? אני מנחש שזה עניין של מיצוב. הספרדים של סיאט קיבלו הוראה מהגרמנים של פולקסווגן להעניק לאיביזה תחושה זולה. כך יוכלו להצדיק מחיר מכירה נמוך יותר בהשוואה לפולקסווגן אבל ימנעו קניבליזם מסוכן. חלילה שאנשים יעדיפו איביזה זולה על פני פולו יקרה. המחדל הזה כבר קרה פעם במערב אירופה עם סקודה ואין כוונה שיחזור.

סיאט איביזה יושבת על פלטפורמה זהה לסקודה פאביה ולפולקסווגן פולו, שהוצגה באחרונה בתערוכת ז’נווה ובקרוב תגיע ארצה. סיאט יושבת בקונצרן פולקסווגן על תקן של המכונית הלטינית הזולה והספורטיווית לצעירים.

סיאט איביזה צילום מלפנים

למה צפרו לי ברמזור?

נסעתי בפקק מטורף שנמשך שני קילומטר וחצי שעה. המתן, זנק, סע שני מטר, עצור. המתן, זנק, סע שני מטר, עצור. לא נהניתי שם יותר מדי. וגם לא האיביזה. המכונית גימגמה, אפילו קירטעה. בכל זינוק ובעיקר בכל עצירה. הפאשלה היא של תיבת ההילוכים הרובוטית כפולת המצמדים – DSG בפולקסווגנית. פגשתי את התיבה הזאת בדגמים אחרים של פולקסווגן, סקודה ואאודי. אף פעם לא היו לי תלונות. אבל הפעם – אולי גם כאן הם חסכו כסף על איזה רכיב? – התיבה הזאת תיפקדה כמו נהג חדש. בכל עצירה היא הפעילה בהיסוס רב את המנגנון של המצמדים. ההפרדה היתה מגומגמת, המכונית קירטעה והנהגים העצבנים צפרו לי. לא נורא. צפרתי להם בחזרה.

אגב, אתם יודעים מה גרם לכל הפקק? נהגת שנתקעה באמצע הכביש. ישבה לה בנחת באמצע הכביש ודיברה בטלפון. אולי עם הגרריסט הקבוע שלה, אולי סתם עם חברה. 

למה לי לקחת ללב?

איביזה החדשה ארוכה מקודמתה ב– 8 ס”מ. היא מרווחת יותר מבפנים אבל אל תצפו לסדר גודל של מכונית משפחתית  וגם לא למשהו דומה להונדה ג’ז. יושבים גבוהים מאחור ימצאו שהמרווח לברכיים הוא לא בלתי מוגבל. לעומת זאת, תא המטען הוא נדיב מימדים ( 292 ליטרים).

סיאט איביזה צילום מאחור

נוחות הנסיעה מפתיעה לטובה. הקשיחות שאיפיינה את הדורות הקודמים של סיאט איביזה פינתה את מקומה לשיכוך נעים ויעיל. גם התנהגות הכביש קפצה כיתה. איביזה החדשה לא פונה לסיבובים כמו קרש. איביזה החדשה מציעה סוג של עידון גם בתחום הניהוג. מה שמאכזב הוא המנוע. 1.6 ליטרים מיושן עם 105 כ”ס. המנוע הזה לא מלוטש ובטח לא חזק. אפילו שבעה יחסי העברה בתיבת ההילוכים לא מצילים אותו.

לקנות או לא לקנות?

המחיר הוא 105 אלף שקל. התמורה לכסף היא טובה. נכון שהגימור בקוקפיט מחפיר למדי, נכון שהגיר במכונית המבחן גימגם ונכון שהמנוע מאכזב. אבל העיצוב מלבב, המכונית אוטומטית, והבטיחות טובה – חיישן לחץ ניפוח אוויר בצמיגים, בקרת יציבות אלקטרונית וציון של חמישה כוכבים במבחן ריסוק. אם כי שימו לב – המכונית נמכרת בישראל רק עם ארבע כריות אוויר וכדי להגיע לשש כריות אוויר צריך להוסיף 2,000 שקל.

לקריאה נוספת >> סיאט איביזה – חוות שעת