סיטרואן DS4 מבחן דרכים

אם אתם רוצים מכונית שאין לאחרים, אבל תספק אבזור מפנק, נוחות ורמה סבירה של שימושיות - נסו את סיטרואן DS4


מאת: יואב קווה, 04/05/2012
סיטרואן DS4
סיטרואן DS4
סיטרואן DS4
סיטרואן DS4
 
 

צילום: דודו בכר

שומעים אותי? זה אני, תקוע כאן מאחור. שומעים אותי? לא, הם לא שומעים אותי. אי אפשר לשמוע אותי כשאני מדבר מבעד לחלון סגור. איפה לעזאזל הם החביאו את המתג לפתיחת החלון האחורי? כבר שעה אני מחפש אותו. אולי על התקרה? התשובה שלילית. בסיטרואן DS4 פשוט אין אפשרות לפתוח את החלונות האחוריים.

זה קצת מוזר. הרי לא מדובר במכונית קופה עם שתי דלתות. DS4 היא מכונית משפחתית למראה, שמצוידת בחמש דלתות. נכון שהדלתות האחוריות צרות ונכון שכדי להיכנס למושב האחורי צריך לתרגל שנתיים יוגה, אבל אני עדיין לא מבין מדוע לא איפשרו פתיחה, אפילו חצי פתיחה, של החלונות האחוריים.

DS היא סדרת הנישה המעוצבת, המאובזרת והיקרה יותר של סיטרואן. אחרי DS3 ולפני DS5 מתחיל בימים אלה השיווק של DS4 בישראל. המחיר הוא 158-195 אלף שקל, בהתאם לרמת הגימור, כלומר כמה עשרות אלפי שקלים טובים יותר מסיטרואן C4 משפחתית רגילה. אלא שנקודת הייחוס, אם תשאלו את היצרן, היא לא סיטרואן C4, אלא אאודי A3 או ב.מ.וו סדרה 1.

סיטרואן DS4 צילום מלפנים

DS4 קצרה ב-6 ס”מ מ-C4, רחבה ב-2 ס”מ וגבוהה ב-4 ס”מ. נעשה כאן ניסיון לערבב בין משפחתית האצ’בק לג’יפון למכונית ספורטיבית. מין קרוסאובר חוצה גבולות. מה יצא מהערבוב הזה?

מאחור – פסי כרום מעוגלים בצורת שני אגזוזים. זה רק בכאילו. האגזוז הסטנדרטי מתחבא למטה. בתי הגלגלים גבוהים מעל החישוקים – רמז להגבהה של המכונית. הידיות לפתיחת הדלתות האחוריות מוסוות במסגרת, כמו שפגשנו בסיאט לאון, בניסאן ג’וק ועוד.

עיצוב הפנים מבוסס על זה של C4 הרגילה, בכמה שינויים. אפשר לבחור (במעמד הזמנת המכונית) גווני ריפוד ודיפון. אפשר לבחור (בכל רגע) את צבע הרקע בלוח המחוונים, בגווני לבן עד כחול. אפשר לבחור את צליל ההתראה והתזכורת. ויש עוד מלא גימיקים ואביזרים. למשל “שמשת זניט” – אפשרות להסיט את סוככי השמש לאחור ולזכות ביותר אור וראות החוצה. למשל דוושות אלומינים, בקרת שיוט, פנסים עוקבי פנייה, מערכת עיסוי במושבים הקדמיים (ברמות האבזור הגבוהות בלבד) ועוד.

אומר מיד שבתור משפחתית היא לא מצליחה להבריק. תא המטען אמנם מרווח מאוד – לרגע חשבתי להושיב את הילדים שם – ואילו המושב האחורי צר והכניסה אליו דחוקה ואין חלונות. בתור ג’יפון, ובכן, DS4 מספקת תנוחת ישיבה קצת יותר גבוהה מ”פרייבט”, אבל לא מספיק גבוהה. נוחות הנסיעה טובה. בוודאי טובה יותר מזו של ניסאן ג’וק. בתור מכונית ספורטיבית, DS4 עושה עבודה סבירה. המנוע – 1.6 ליטרים בנזין טורבו – מספק 163 סוסים, שזה הרבה ויפה. תיבת ההילוכים האוטומטית היא יפנית מוצלחת ויעילה (למה לא שמים אותה ב-C4 ליסינג?). ההיגוי מפתיע לטובה. השלדה רהוטה. ועם זאת, מבחינת איכויות נהיגה DS4 לא יכולה להתחרות בסדרה 1 של ב.מ.וו. צריכת הדלק – צריך לדבר על זה – לא חסכונית. בנהיגה זריזה תגלו שהיא שותה בקצב של 8 ק”מ לליטר ואפילו גרוע מכך.

סיטרואן DS4 צילום צד

אז מה נשאר? נשארה הנישה. יש כאלה שרוצים מכונית שאין לאחרים, שרוצים מכונית שתהיה “יציאה” ועם זאת תספק אבזור מפנק, נוחות ורמה סבירה של שימושיות. לאנשים כאלה אאחל בהצלחה ואציע לנסות את DS4.

בעד: אבזור, נוחות, מנוע וגיר

נגד: חוסר מרחב מאחור והיעדר חלונות

שורה תחתונה: בת כלאיים

סיטרואן DS4 – מפרט טכני

שם גרסה: So Chick       

מחיר: 175 אלף שקל

קבוצה: משפחתיות        

תת קבוצה: פרימיום       

שנת מודל הדגם הנבחן: 2012    

שנת השקת הדגם בעולם: 2011  

מרכב – תצורה: הצ’בק    

מס’ דלתות: 5   

מקומות ישיבה: 5          

הנעה: קדמית    

תיבת הילוכים: אוטומטית           

מספר הילוכים: 6           

מנוע (סוג): בנזין

בוכנות: 4          

נפח: 1.6 ליטרים

הספק מרבי: 163 כ”ס

בסל”ד 6000     

מומנט מרבי: 24.5 קג”מ

בסל”ד 1,400    

מהירות מירבית: 212 קמ”ש

תאוצה ל-100 קמ”ש: 8.6 שניות

צריכת דלק – נתוני יצרן: 15.6 ק”מ לליטר

צריכת דלק – בפועל: 8 ק”מ לליטר

דרגת זיהום: 9  

בטיחות – מבחן ריסוק: 5 כוכבים

כריות אוויר: 6   

בקרת יציבות: יש           

אורך: 427   ס”מ

רוחב:181 ס”מ

גובה:153 ס”מ

בסיס גלגלים: 261 ס”מ

נפח תא מטען: 370 ליטרים

צמיגים: 225/45X17       

משקל עצמי: 1365 ק”ג

אבזור כלול במחיר: חישוקים קלים, בקרת אקלים, בקרת שיוט, פסים עוקבי פניה, הגבלת מהירות, חישוקים קלים, מערכת אורות היקפית, מראות מתקפלות, עיסוי בגב המושב ועוד.