פולקסווגן טיגואן מבחן דרכים

שדה הראייה לאחור מאכזב אבל מדובר באוטו כביש-שטח רך מוצלח


מאת: יואב קווה, 19/01/2012
פולקסווגן טיגואן
פולקסווגן טיגואן
פולקסווגן טיגואן
פולקסווגן טיגואן
 
 

צילום: יצרן

10:00 בבוקר. הרגע אכלתי לאפה עם לבנה מחלב עזים אצל השמנמן היקרן. אני נכנס לשטח. בינתיים הכל בסדר.

פולקסווגן טיגואן החדש – ליתר דיוק, פולקסווגן טיגואן המחודש – קיבל את הפרונט הפולקסווגני העדכני עם גריל כמו של האחים, אלגנטי כזה, עם פנסים ופגושים חדשים. נראה טוב. המנוע, בנזין 2.0 ליטרים, שודרג ל-180 כ”ס. תיבת ה-DSG עלתה הילוך לשבעה.

עד שאכלתי את הלאפה, הוא היה מדהים. כביש 5, כביש 6, כביש 70. טיגואן מציע נוחות נסיעה, רמת ליטוש, התנהגות כביש וביצועים טובים לא פחות מאלה של מכונית נוסעים סטנדרטית. למעשה, אתם לא משלמים שום מחיר על כך שמדובר בכלי רכב גבוה יותר, בתצורת כביש-שטח.

במחלף תות לקחתי שמאלה ואחרי כמה ק”מ נכנסתי לשטח: למטה לכיוון הערוץ, חצייה קלילה במעבר בטון, שמאלה בין המטעים ואז לבוציאדה הגדולה. לרגע חשבתי לעלות מסביב לגבעת הבקתה השרופה, אבל הבנתי שאין שום סיכוי. אולי אם הייתי נוהג ברנגלר עם צמיגי MT ונעילות. אבל אני בטיגואן, והצמיגים כבר נהפכו לקציצות בוץ.

פולקסווגן טיגואן צילום מלפנים

בשנות ה-90 שלטו בכבישי ישראל ניסאן טראנו ואיסוזו טרופר. אחר כך הוכתרו מיצובישי פאג’רו וטויוטה לנדקרוזר. בשנתיים האחרונות נכחדו הדינוזאורים ואת מקומם תפסו היונקים הזריזים: בהתחלה יונדאי טוסון ומאוחר יותר ניסאן קשקאי, יונדאי ix35, קיה ספורטאז’ ואחרים. תראו מה זה, בשנה החולפת אפילו טויוטה ראב4 עבר במכירות את לנדקרוזר.

לנדקרוזר הוא משאית קטנה עם מנוע דיזל מגרגר ורועש, אבל עם יכולת שטח טובה ומספיק מקום להעמיס את כל המשפחה ואת הציוד לסוף שבוע בנחל פארן. הבעיה היא שבנחל פארן אין סופר פארם, הקליטה הסלולרית משובשת ועלות הדלק לנסיעה כזאת מגיעה בקלות ל-800 שקל.

למה לבזבז דלק על כלי רכב כבד ומגושם אם אפשר להשיג את אותה פוזה עם כלי רכב קל יותר, חסכוני יותר, נעים יותר בכביש וזול יותר ברכישה? ובעצם, למה בכלל לקנות 4X4, אם אפשר לקנות 2X4? מבחוץ זה הרי נראה אותו דבר. איזה באסה: ב-2011 רוב המכירות של יונדאי ix35, קיה ספורטאז’ החדש וכו’ היו של דגמי 2X4.

פולקסווגן טיגואן צילום צד

מזל שפולקסווגן טיגואן נמכר רק ב-4X4. נכון שאין לו הילוכי כוח ולא שלדת סולם, נכון שמהלך המתלה מגוחך ותיבת ה-DSG מתבלבלת כשהיא מריחה רגבי אדמה. אבל הנה, תראו אותי כאן, מדשדש בבוץ באמצע רמות מנשה, גשם מתופף על הגג, לאפה עם לבנה עזים תקועה בבטן – ואני מאושר.

השורה התחתונה היא כזאת: רכב כביש-שטח רך, 4X4, כמו פולקסווגן טיגואן, הוא פשרה הגיונית. ברוב הנסיעות, בכביש, נהנים מתנוחת ישיבה גבוהה ולא סובלים מהחסרונות של רכב שטח גדול וכבד. פעם בחודש-חודשיים אפשר לטייל בשטח, אפילו ברמות מנשה, ביום חורף, כשהכל זורם מסביב וירוק וטרי ומריח נפלא.