פורד פוקוס מבחן דרכים

סוגרים עוד יום ארוך במשרד? פורד פוקוס עם פזומט/דלקן ומחוגים בצבע תכלת-טורקיז מחכה לכם למטה ■ מבחן דרכים למכונית הנמכרת בישראל


מאת: יואב קווה, 22/03/2012
פורד פוקוס סדאן
פורד פוקוס סדאן

צילום: יואב קווה

פורד פוקוס, לא מאזדה3. פורד פוקוס, לא טויוטה קורולה. פורד פוקוס, לא יונדאי i30/35. פורד פוקוס היא המכונית הנמכרת ביותר בישראל השנה. פוקוס נמכרת בקצב של כמעט 2,000 מכוניות בחודש – פי 2.5-4 מהמתחרות.

רוב הפוקוס עולות לכביש כשעל הכנף שלהן מנצנצת מדבקה של אינטל, אלביט או חברת היי-טק אחרת. 70% ממכירות הפוקוס הולכות לליסינג.

"ליסינג זה חופש. הנה, אתמול בסוף השבוע האחרון נסענו לרמת הגולן. אם הייתי עושה את זה במכונית פרטית הייתי משלם כמעט 1,000 שקל על דלק. מה, נפלתי על הראש?" (י"א, איש היי-טק, אזור המרכז)

הדור הראשון של פורד פוקוס היה נועז. קווים חדים מבחוץ, קווים חדים מבפנים, התנהגות כביש חדה. באמת מכונית בפוקוס. מה לה ולקודמתה, פורד אסקורט? כלום. הדור השני של פוקוס היה פחות חד ומבריק. הוא סבל בעיקר מביצועים חלשים – 100 כוחות סוס ביום טוב. הדור השלישי הגיע לכאן בשנה שעברה, ומיד כולם הבינו – זהירות, קלישאה מתקרבת – פוקוס חזרה לפוקוס.

"הכיף הכי גדול הוא לאו דווקא כשאני נכנס לתחנת דלק ולא צריך לשלם. הכי כיף זה כשיש לי תקלה באוטו – וברוך השם, באוטו ליסינג שלי יש הרבה תקלות. העיקר שאני לא צריך לרוץ למוסך. פשוט זורק את האוטו לאיש הרכב בחברה והוא מחזיר לי אותו תקין וגם שטוף"

  ההספק עלה ל-125 סוסים. תיבת ההילוכים האוטומטית המסורתית, בזבזנית האנרגיה, התחלפה בתיבה רובוטית עם שני מצמדים – והנה, בפוקוס החדשה אף אחד לא יסתכל עליכם בקסטל מלמעלה. וחוץ מזה, נוחות הנסיעה השתפרה ובידוד הרעשים קפץ כיתה.

פורד פוקוס סדאן צילום מלפנים

"אתם יודעים מה אני הכי אוהב בפוקוס החדשה? את המחוגים בלוח השעונים. צבע רטרו כזה, תכלת קרם, מזכיר לי את המיקסרים של קיצ'נאייד"

בפוקוס החדשה יש חלונות חשמליים גם מאחור. יש בקרת אקלים דיגיטלית (מפוצלת!). יש חיישני גשם (המכונית מרגישה בעצמה מתי מטפטף ומפעילה את המגבים). יש חיישני תאורה (המכונית מרגישה בעצמה מתי חשוך ומדליקה את הפנסים). וחוץ מזה, אפשר לדבר אליה והיא מבינה לא רע.

היא מבינה רק אנגלית, אבל ממילא כל פועלי ההיי-טק שולטים באנגלית. אז עכשיו בדרך לאינטל הם יכולים למלמל "רדיו, אף אם, ניינטי וואן פוינט אייט". וכבמטה קסמים תיקח אותם מיד המכונית לממלכת גלגל"צ.

"פעם היתה לי מאזדה3, כמו כולם. אהבתי את המאזדה. עכשיו יש לי פורד פוקוס, כמו לכולם. אהבתי את המאזדה, אני אוהב את הפוקוס, העיקר שהפזומט יתקתק"

אז למה הפוקוס כל כך פופולרית? א. כי היא טובה מאוד. ב. כי היא זמינה מאוד. ג. כי המחיר שלה נוח. יונדאי i35, שנותנת יותר שואו, נמצאת במחסור אספקה חמור. סקודה אוקטביה גם במחסור. יונדאי i30 כבר קצת מיושנת. מאזדה3 – כבר קצת נמאס ממנה.

פורד פוקוס סדאן צילום מאחור

וחוץ מזה, פוקוס נוחה יותר ומאובזרת יותר מרובן. פוקוס היא מכונית מודרנית, בטיחותית ואפילו די חסכונית. מה עוד צריך? אמינות? נכון שהיא לא יפנית ולא דרום-קוריאנית. נכון שבנסיעת המבחן האחרונה התפרק לי ביד שקע ה-USB שמתחבא בתא כפפות. אבל באופן כללי זו מכונית די אמינה – וחוץ מזה, בליסינג זה הרי לא כל כך רלוונטי.

"אני עושה 40 אלף ק"מ בשנה. נוסעים לאן שרוצים. חרמון, אילת, אילת, חרמון. הילדים אוהבים את זה. קניתי להם די.וי.די נייד. אני משלם על המכונית 3,000 שקל נטו בחודש ומגיע לי ליהנות ממנה"

עברו הרבה שנים, הרבה מאוד שנים, מאז הפעם האחרונה שבה הדגם הנמכר ביותר בישראל היה מתוצרת אירופה ולא יפן או קוריאה הדרומית. פורד פוקוס עושה את זה השנה. פורד פוקוס. המכונית לכל פועל, ישראל 2012.