פיאט קובו מבחן דרכים

במחיר של מכונית סופר-מיני קטנה מקבלים מסחרית-משפחתית שכזאת - שיכולה לבלוע את כל הילדים פלוס כמה מזוודות


מאת: יואב קווה, 05/10/2012
פיאט קובו
פיאט קובו

צילום יואב קווה, דודו בכר

לקראת צומת המוביל ניפנפה מולי אשה אחת במרץ. היא היתה במכונית אחרת, בנתיב הסמוך. פתחתי את החלון. גם היא. “כמה”, צעקה, ועשתה ביד ימין, ככה עם האצבעות, סימן של כסף.

“80 אלף שקל”, צעקתי בחזרה. המשכתי ישר, היא פנתה שמאלה. לא בטוח שהיא קלטה. לא בטוח שאני קלטתי. 80 אלף שקל. המחיר של פיאט קובו חדשה מסתכם ב-80 אלף שקל. כלומר, במחיר של מכונית סופר-מיני קטנה מקבלים מסחרית-משפחתית שכזאת, שיכולה לבלוע את כל הילדים פלוס כמה מזוודות.

הוא בטח לא בעיצוב: פיאט קובו היא קובייה אוטומוטיבית מקסימה. למעשה, תאומה זהה לפיאט פיורינו, בתוספת דלת צד שנייה ועוד כמה שינויים קטנים, שהופכים אותה לפחות מסחרית ויותר משפחתית.

הקטץ’ גם לא בגימור: הוא פשוט ובסיסי אבל לא רע. פלסטיקה בסיסית במיטבה. עושה רושם שקובו תחזיק מעמד טוב יותר, מבחינת אמינות ואיכות, מאחותה הגדולה, פיאט דובלו. שתיהן, אגב, מיוצרות בטורקיה.

הקטץ’ נמצא מתחת למכסה המנוע: בנזין, 1.4 ליטרים, 75 כ”ס. 75 כוחות סוס זה נתון שלקוח משנות ה-80 של האלף הקודם. זה היה הנתון של פז’ו 205, רק שפז’ו 205 שקלה 400 ק”ג פחות מפיאט קובו. בקיצור, היא עגלה. מה זה עגלה, בכפר הגלילי הציורי עין אל אסד בקושי הצלחתי להעפיל רחוב אחד בהילוך ראשון. הייתי חייב להחליק את הקלאץ’, מה שבוודאי לא תרם לתוחלת חייו וגם קצת הסריח את האוויר. אבל למה לא להסתכל על חצי הכוס המלאה? בפיאט קובו, גם אם תתאמצו, לא תסכנו את עצמכם בדו”ח מהירות. בטח לא בכביש 6. פיאט קובו, עם דוושה לחוצה לרצפה, מסרבת לחצות את גבול ה-130 קמ”ש. בירידות פלוס רוח גבית היא תגיע לקצת יותר. אבל באמת, אין טעם למהר. האוטו הזה רועש במהירות גבוהה וגם קצת קופצני.

לקובו יש אופי של חוף בסיני: הכל קורה לאט לאט. ואם אתם לא ממהרים – קשה מאוד נוכח כל מה שקורה מסביב – אז תגלו שהנסיעה נוחה למדי, תנוחת הנהיגה מסחרית אבל נעימה וגבוהה יותר מ”פרייבט” סטנדרטי. וחוץ מזה, מרחב הפנים מצוין והתקרה גבוהה כמו בקתדרלה.

פיאט קובו צילום מאחור

פיאט קובו מציעה תא מטען סביר, לא ענק. אם רוצים להעמיס הרבה, ממש הרבה, צריך לקפל את המושבים האחוריים. וזה אומר ללחוץ על ידית קטנה ולמשוך נצרה קטנה והכל מתקפל יפה. לא לתוך הרצפה אלא בצמוד למושבים הקדמיים, מה שמשאיר נפח העמסה שטוב להעברת דירה קטנה.

המכונית משווקת עם מנוע בנזין 1.4 ליטרים או דיזל 1.3 ליטרים. הדיזל יקר יותר – 105-122 אלף שקל (תלוי בתיבת ההילוכים. אפשר להזמין אותו גם עם תיבה רובוטית אוטומטית). הבנזין עם תיבה ידנית בלבד ובשתי רמות אבזור. אני הגרלתי את הגרסה המפוארת יותר (89 אלף שקל) שמכילה גם חישוקים קלים, שקע USB, שליטה ברדיו מגלגל ההגה ובטח שכחתי משהו.

עכשיו, כדאי להביא בחשבון את הדבר הבא: מנוע קטן וחלש הוא לא בהכרח חסכוני. כדי לעמוד בקצב של התנועה אנחנו נאלצים לסחוט לו את המיץ. וכך קרה שקובו הקטנה והירוקה שתתה במבחן דלק בקצב של ליטר ל-9 ק”מ. לא תוצאה שאפשר להתגאות בה. נהיגה עדינה מאוד תשיג לכם 12-13 ק”מ לליטר.

בעד: מחיר, עיצוב, שימושיות

נגד: מנוע, ביצועים

שורה תחתונה: למי שלא ממהר, זה תחליף מעניין למשפחתית

 

פיאט קובו – מפרט טכני

גרסה: דינמיק

תצורה: טנדרון, חמש דלתות, חמישה מקומות ישיבה 

הנעה ותמסורת: קדמית, תיבת הילוכים אוטומטית בעלת חמישה הילוכים 

מהירות מרבית: 155 קמ”ש 

תאוצה ל-100 קמ”ש: ב-15.2 שניות 

צריכת דלק: נתוני מעבדה – 15.1 ק”מ לליטר, נתוני מבחן – 9 ק”מ לליטר 

בטיחות: ארבע כריות אוויר, בקרת יציבות אלקטרונית, עדיין לא נבחנה במבחני הריסוק של EuroNCAP 

קבוצת זיהום:

שנת השקה: 2007 

מחיר: 88 אלף שקל 

אבזור סטנדרטי: חישוקים קלים, דיבורית בלוטות’, מערכת שמע עם שליטה מההגה, מחשב דרך

מנוע: בנזין, ארבע בוכנות, נפח 1,360 סמ”ק, הספק מרבי 75 כ”ס ב-6,200 סל”ד, מומנט מרבי 12 קג”מ ב-2,600 סל”ד

צמיגים: 185/65 R15

נפח תא מטען: 330 ליטר

מידות: גובה 173 ס”מ, אורך 396 ס”מ, רוחב 171 ס”מ, בסיס גלגלים 251 ס”מ

משקל עצמי: 1,165 ק”ג