פיאט 500C – מבחן דרכים

כתב הרכב לקח את פיאט 500 למסע חיפוש עצמי וגילה שזה לא שווה את המחיר. אך גרסת ה-1.2 הידנית - זאת כבר עסקה בריאה לכיס


מאת: יואב קווה, 26/04/2010
פיאט 500C
פיאט 500C
פיאט 500C
פיאט 500C
 
 

צילום: אוריאל כהן

כבר זמן מה אני מסתובב עם לב סגור. מה זה לב סגור? גם אני לא בדיוק יודע. סוג של חוסר תחושה.
 שדות פורחים בצהוב ואני אדיש. גשם יורד ואני לא נרטב. ניתוח לב פתוח או פיאט 500 גג פתוח. אחד מהם בטח יעשה את העבודה.

אני בוחר בפיאט.

כולם מסתכלים על האוטו
האוטו מחכה לי בסוכנות סמל”ת בתל אביב. שחור, גג קרם, בגאז’ מיניאטורי. אני מקיש את הקוד, מניע ונוסע. גיר רובוטי. לך תסתדר אתו. אף פעם לא תנחש מתי בדיוק צריך להרפות את הרגל מדוושת הדלק. אף פעם לא תנחש ותמיד תחטוף טלטול. מתי כבר יעברו כולם למנגנון עם שני מצמדים בסגנון DSG?

 אני בפקק של יגאל אלון-השלום. כולם מסתכלים על האוטו שלי. כולם. וזה עוד בלי שפתחתי את הגג. הפתיחה שלו נעשית בלחיצת כפתור. זה לא גג מתוחכם בסגנון קופה-קבריולה (CC), שרוקד ריקוד מכני וירטואוזי בכל פתיחה וסגירה. זה סתם גג ברזנט שמופשל חשמלית. אני חוזר בי, זה לא סתם: א. השמשה האחורית מתקפלת. ב. השמים נפתחים.

יש חוויה של מכונית פתוחה, אף על פי שקורות הצד נשארות במקומן וגם מסגרת הפלדה של הגג. זה טוב לבטיחות וזה בטח טוב לעלויות הייצור של הרכב.

פיאט 500 היא המכונית הרווחית ביותר בפורטפוליו של פיאט – בונבון אופנתי שאפשר למכור ביוקר אבל לבנות בזול. המכונית מיוצרת בפולין ומבוססת על מכלולים של פיאט פנדה. הגרסה שבה אני נוסע, 1.4 ליטרים, רובוטית מאובזרת, עולה בישראל 160 אלף שקל. ובמלים – מאה ושישים אלף שקל. האם היא שווה את המחיר?

להפנות את תשומת הלב החוצה

פיאט 500C צילום מאחור

אני שוחר נהיגה שמכריחה אותי להיות בחוץ. למשל, על אופנוע שטח. למשל, במכונית ספורט בכביש מפותל. זאת נהיגה שלא משאירה ברירה. נהיגה שמחייבת אותי להפנות את כל תשומת הלב שלי החוצה. בלי הפריווילגיה ההרסנית של ההתעסקות במחשבות הפנימיות.

אז לקחתי את ה-500, עם כל ה-100 כוחות סוס שלה, לכביש נס הרים.

מהר מאוד הבנתי שזה לא זה: הגה חשמלי רחפן, מושבים לא חובקים, תנוחת ישיבה לא מזמינה.

אז מה? הכביש המפותל מפותל (וריק למדי). השמים מעוננים ומחשיך מאוחר. וכך, אני וה-500 העליזה מדלגים מסיבוב לסיבוב ומוכיחים שלא צריך מיצובישי איוו ואפילו לא גולף GTI כדי לייצר חוויית נהיגה אינטנסיווית.

ואז אני עוצר בצד. ליד עץ הזית. שני צמיגים על דרך הגישה הצדדית, שניים על האדמה החומה ספוגת הגשם. אני מביט החוצה ומרגיש אבן גדולה יושבת לי על החזה. וזה כנראה שיפור. כי קודם לא הרגשתי כלום. תראו מה שפיאט קטנה יכולה לעשות.

הגג לא פרקטי

נוחות הנסיעה טובה. למעשה, לא מקבלים תחושה שזהו אוטו קטן. פיאט 500 היא רכב בוגר לנסיעה, כזה שלא מקפץ או מתרסק יותר מדי על מהמורות.

במושב האחורי אפשר להושיב שניים. רצוי קטנים.

פיאט 500C צילום צד

הגרסה היקרה, זאת שבחנתי, מצוידת בריפוד עור. אדום במקרה של רכב המבחן. הגימור משכנע. גם הפלסטיק הפנימי, בצבע הרכב, משכנע. אבל הכפתורים השונים רופפים וזולים. גם החיפוי העליון של לוח המחוונים, זה שמשתזף בשמש, עשוי פלסטיק נוקשה וזול.

מערכת השמע טובה. יש חיבור USB עם אייקון של מערכת ההפעלה חלונות. זה לא גימיק. מדובר ב-ME&BLUE שמאפשר חיבורי נגנים, טלפונים ועוד. חבל שהפלסטיק שמגן על שקע ה-USB מפני לכלוך הוא זול ועלול להתפרק. לא פרקטי. גם הגג לא פרקטי. בהיר מדי, מועד לכתמים. בבקשה אל תחנו אותה מתחת לפיקוסים בתל אביב.

המכונית מצוידת בכפתור מצב “ספורט”. כדאי שהכפתור הזה יהיה לחוץ תמיד. זה משפר את תגובת המצערת ומושך יותר את ההילוכים במצב האוטומטי. אופס. עדיף – תמיד – לתפעל את ההילוכים ידנית. הרובוטיקה כאן, כמו שכבר קבענו, זה לא זה.

קנו את הגרסה הידנית

יש לה חסרונות, אפילו בולטים, אבל אי אפשר שלא להתאהב בה. אני ממליץ לכם לקנות פיאט 500 קבריו. אבל לא בגרסת ה-1.4 ליטרים האוטומטית. במחיר שלה, 160 אלף שקל, עדיף לקנות פולקסווגן שירוקו (170 אלף שקל, 1.4 ידנית, גג סגור כמובן). ההמלצה שלי מתייחסת לפיאט 500C בגרסה הידנית עם מנוע 1.2 ליטרים. המחיר הוא 120 אלף שקל, וזאת כבר עסקה בריאה לכיס – וכמובן טובה ללב.

לעמוד >> פיאט 500C חוות דעת