פיג’ו 5008 מבחן דרכים

התנהגות הכביש, רמת הצפיפות, העיצוב ואיכות הייצור: מבחן הרכב של חמשת המיניוואנים החדשים שיצאו לשוק


מאת: יואב קווה, 29/05/2012

אומרים שמשפחה עם ארבעה ילדים היא ­ בדיוק כמו שולחן עם ארבע רגליים ­ – יציבה ומאוזנת יותר. אבל כל המכוניות שנקראות “משפחתיות” מתאימות לשלושה ילדים לכל היותר. בעבר, משפחות מרובעות ילדים ומעלה הצטיידו בסובארו או בוולוו סטיישן ובאלתורי מושב לא בטיחותיים. לאחר מכן קמו ועלו מיצובישי ספייסוואגון ורכבי שטח אנכרוניסטיים כמו ניסאן טראנו ואיסוזו טרופר. כיום אנחנו מדברים על מיניוואנים קומפקטיים, שמציעים 5+2 מקומות ישיבה באריזה חסכונית יחסית בממדים, במחיר הרכישה ובצריכת הדלק.

המתמודדות החדשות בפלח השוק של המיניוואנים הן שברולט אורלנדו ואופל זאפירה. הפגשנו אותן למבחן השוואתי עם שתי מתחרות טריות למדי, פז’ו 5008 וטויוטה ורסו, וכן עם מלכת המכירות של השנים האחרונות, מאזדה 5.

לצורך המבחן, לא הכנסנו ארבעה נוסעים-ילדים לכל מכונית, אלא גרוע מכך ­ – הכנסנו ארבעה מבוגרים לכל אחת. היינו צריכים לשכנע אותם להיכנס. לפעמים אפילו להשתמש בלחץ פיסי מתון. מה לעשות, שורת המושבים השלישית ברוב המכוניות האלה מתאימה בדרך כלל לילדים בלבד, ואילו תא המטען במכוניות ממש מגוחך. אם תרצו להשתמש בכל המושבים ועדיין להוביל קצת מטען, לא תהיה לכם ברירה אלא להשתמש בגגון.

אז לאיזו מכונית הסכימו הבוחנים לחזור ולהידחס?

פז’ו 5008

ציון: 4 כוכבים מתוך 5

5008 מציעה את התחושה הכי מיניוואנית בחבורה. מהי תחושה מיניוואנית? מרחב. הפז’ו לא הכי ארוכה ולא הכי גבוהה, אבל בזכות פרטים שונים בארכיטקטורה הפנימית, כמו למשל המרחק הגדול בין השמשה הקדמית ללוח השעונים, מתקבלת התחושה הזאת. ולמרות התחושה והאופי המיניוואני, מציעה הפיז’ו התנהגות כביש של מכונית נורמלית. יותר מזה, 5008 היא כלי רכב הדוק ומהנה לנהיגה. לא תרגישו כאן כמו במיניוואן במובן המסורבל והישן של המלה. ל‑5008 יש מנוע בנזין 1.6 ליטרים טורבו מוצלח, שמשודך לתיבת הילוכים (יפאנית!) טובה ­ וביחד מעניקים אלה ביצועי כביש זריזים מאוד. בסעיף התאוצה ל‑100 קמ”ש, ה‑5008 היא היחידה במבחן הזה שעוצרת את השעון תוך פחות מ‑10 שניות. אז אם אתם ממש ממהרים עם הילדים לחוג הקרטה, 5008 תעשה את העבודה. המכונית מכילה פתחי מיזוג אחוריים עם שליטה נפרדת על עוצמת האוורור, שפע של תאי אחסון ופנס נחמד שנשלף מתא המטען. אז מה רע? החסרונות של פז’ו 5008 הם איכות ייצור לא מבריקה שמתבטאת ברעשי מתלים ובפלסטיקה לא מגומרת היטב, בעיקר בקצוות של חלק מהמשטחים, שאינם משויפים בצורה חלקה ונעימה למגע.

שורה תחתונה: מיניוואן בכל מובן, ועדיין מהנה לנהיגה.

אופל זאפירה

ציון: 3.5 כוכבים מתוך 5

אופל זאפירה היא המכונית הנאה ביותר כאן. מעצבי אופל הצליחו לשבור את הקופסתיות הסטנדרטית של המיניוואנים וליצור רכב עגלגל, מודרני והרמוני. נפח המנוע הוא 1.4 ליטרים טורבו. פגשנו את המנוע הזה בעבר באופל אסטרה. אופל זאפירה לא רק משתמשת לא רק במכלולי המנוע של אסטרה, אלא גם מבוססת על אותה שלדה. זאפירה פיגרה מעט בעליות אחרי 5008 ואורלנדו, אבל בהתנהלות יומיומית לא תרגישו נחיתות בביצועים. מצד שני, הטורבו נכנס כאן הרבה לפעולה. עובדה זו, יחד עם המשקל העצמי הגבוה (זאפירה היא הכבדה במבחן אחרי האורלנדו), גרמו לצריכת הדלק הגרועה ביותר בין הנבחנות ­ 7.7 ק”מ לליטר. נוחות הנסיעה שמספקת הזאפירה היא טובה. הסגנון הוא גרמני: חסון, מעט נוקשה, מרוסן היטב. איכות הגימור, ההרכבה וחומרי הדיפון של המכונית הם האיכותיים ביותר מבין הנבחנות כאן. מרחב הפנים טוב, בשורה השלישית יישבו בשמחה שני ילדים ותא המטען קצת (קצת) יותר גדול מהשאר.

שורה תחתונה: הילדה הכי יפה בגן.

שברולט אורלנדו

ציון: 3 כוכבים מתוך 5

היחידה כאן עם מנוע דיזל. האם זה צריך להפריע לנו? ממש לא. מדובר בדיזל מופתי ­ שקט וחלק. למעשה, אתם עלולים להתבלבל ולנסות לתדלק את האורלנדו בבנזין. היתרון המסורתי של מנועי דיזל הוא מומנט גדול. אורלנדו מציעה 36 קג”מ ­ פי שניים מומנט בהשוואה למאזדה 5 ולטויוטה ורסו. המומנט הזה מאפשר לאורלנדו לעוף קליל לשמור על קלילות גם בתפוסת נוסעים ומטען מלאה לגמרי. יתרון מסורתי אחר של מנועי דיזל הוא חיסכון בדלק, אלא שבסעיף הזה אורלנדו לא הבריקה במבחן. צריכת הדלק הסתכמה ב‑8.5 ק”מ לליטר, טוב יותר רק מאופל זאפירה. עם זאת, כדאי להביא בחשבון שאורלנדו היא הכבדה ביותר כאן, 1,734 ק”ג, ואפשר להניח שאם היתה מצוידת במנוע בנזין שמספק ביצועים דומים, היה עליכם לגרור מאחור באופן קבוע מיכלית דלק קטנה. נוחות הנסיעה באורלנדו טובה. מרחב הפנים מספק, אם כי גם כאן השורה השלישית לא באמת מתאימה למבוגרים. התנהגות הכביש בטוחה אבל לא מלוטשת. אורלנדו, בניגוד לקודמותיה מבית שברולט קוריאה, היא מכונית בוגרת שמתחרה בכבוד בתוצרת היפאנית והאירופית.

שורה תחתונה: הילד הכי חזק בגן.

טויוטה ורסו

ציון: 3 כוכבים מתוך 5

טויוטה ורסו היא המכונית הקטנה ביותר במבחן ­ ואורכה 444 ס”מ בלבד. במבט מבחוץ קשה להאמין שהיא מכילה שלוש שורות מושבים, אבל זאת עובדה ­ יש כאן שלוש שורות מושבים. השורה האמצעית מרווחת למדי ואפשר להושיב בה שלושה מבוגרים. בשורה השלישית ­ ופה מתברר שאין באמת קסמים ­ יישבו רק ילדים, ורצוי ילדי גן. טויוטה ורסו היא המכונית הקלה ביותר, ובשילוב עם תיבת הילוכים רציפה יעילה היא מצטיינת בצריכת דלק חסכונית יחסית. הנתון שנרשם בנסיעת המבחן הוא 9.4 ק”מ לליטר ­ חיסכון של 20% בהשוואה לזאפירה, ושל 10% בהשוואה לשאר המתחרות. טויוטה ורסו היא היחידה כאן שלא מצוידת בפתחי מיזוג מאחור. החיסרון הזה נסבל בגלל שהמזגן יעיל ובגלל שהמכונית, כאמור, לא ענקית.

שורה תחתונה: שם המשחק ­ יעילות.

מאזדה 5

ציון: 2.5 כוכבים מתוך 5

המיניוואן המצליח ביותר בעשור האחרון עבר מתיחת פנים, אבל הוא כבר מיושן. הקווים שהתווספו למשטחים החיצוניים של הרכב לא מצילים את המצב. עיצוב הפנים נותן תחושה זולה ו”קטנה” בהשוואה לשאר. גם זמנו של המנוע עבר. לא בגלל מחסור בכוח (אין מחסור כזה), אלא בגלל האופי התזזיתי והלא מעודן שלו. שורת המושבים האמצעית במאזדה 5 מכילה, בניגוד לשאר, רק 2.5 מושבים. זה אומר שאפשר להושיב עליה שני מבוגרים וילד בלבד. השורה השלישית מפתיעה לטובה: ייכנסו שם שני מבוגרים בגודל מלא. מאזדה 5 היא היחידה כאן שמצוידת בדלת צד, שנפתחת על גבי מסילה, וזהו יתרון בכניסה למושבים האחוריים וביציאה מהם.

שורה תחתונה: שישה מושבים טובים, חצי מושב לילד ודלת צד.

מבחן התוצאה

למי שמחפש מיניוואן מודרני ומהנה לנהיגה כדאי לבחור בעדיפות ראשונה בפז’ו 5008 ובעדיפות שנייה באופל זאפירה. למי שלא מתכוון להוביל נוסעים במושב האחורי, אלא לעתים רחוקות, ומבקש לחסוך בעלויות רכישה ואחזקה ­ כדאי לבחור בטויוטה ורסו, המכונית הזולה ביותר במבחן ­ 158 אלף שקל בלבד.