קיה אופטימה – מנהלת חסכונית

בעקבות ההצלחה של סקודה סופרב ויונדאי סונטה, מבקשת גם טלקטר, יבואנית קיה, לנגוס בשוק מכוניות המנהלים שקם לתחיה, האם קיה אופטימה ההיברידית החדשה תספק את הסחורה?


מאת: אלעד שלו, 13/12/2017

קיה אופטימה היברידית

קיה אופטימה היברידית (רונן טופלברג)

בשלוש הפעמים האחרונות שהזמנתי מונית דרך האפליקציה, הגיעה קיה אופטימה. מה הסיכוי שזה יקרה? נראה לי שזה משתווה לסיכוי להוציא 777 במוכנת הימורים. טוב, אולי זה באמת היה סתם מזל ואני יכול לאפסן את מסכת הפנים של הלוטו או שאולי פשוט מספר האופטימות שנמכרו היה גדול באופן משמעותי.

ה-SUV הוא המלך?

טלקאר יבואנית קיה בישראל השיקה את הקיה אופטימה עם גרסה היברידית חדשה, האופטימה החדשה מכוונת אל הלקוחות הפרטיים, כאשר הדגם היוצא נמכר ברובו לציי המוניות. סגמנט המנהלים או כמו שהוא נקרא בעגה המקצועית, סגמנט D, סובל מירידה מתמשכת במכירות את מול רכבי ה- SUV, רכבי הפנאי שטח. באירופה מכירות הסגמנט צנחו ב-16%  במחצית הראשונה של 2017 אל מול 2016. בישראל שוק רכבי המנהלים מוערך בכ- 8,000 מכוניות בשנה שהם כ- 3% מכלל שוק הרכב, הירידה בארץ הקודש מתונה יותר מאירופה ועומדת על כ-12% בחודשים ינואר – ספטמבר 2017 אל מול 2016. מובילי השוק בפער ניכר הם הסקודה סופרב ויונדאי סונטה ההיברידית, אחותה הוותיקה יותר של האופטימה, ביחד, הסופרב והסונטה מחזיקים מעל 50% מכלל סגמנט רכבי המנהלים.

קיה אופטימה היברידית

קיה אופטימה היברידית (רונן טופלברג)

אבולוציה או רבולוציה?

מעצבי קיה השתדלו לא לגעת יתר על המידה בעיצוב האופטימה החדשה, אבולוציה ולא רבולוציה, הצללית של האופטימה החדשה מאוד דומה לדגם היוצא, ואין דבר רע בזה, העיצוב של האופטימה עדיין משדר דינאמיות ומודרניות. השינויים העיקריים של הדגם החדש נוגעים ליחידות התאורה שקיבלו תאורת LED מלאה ולכונס אוויר דינמי, הנמצא בסבכה הקדמית, שנפתח ונסגר בהתאם למהירות הרכב כדי לייצר מקדם גרר נמוך לחיסכון בדלק. גם עיצוב הפנים זכה לעדכון קל, סביבת הנהג נוחה ונעימה אבל קודרת מאוד עקב שימוש בגוונים כהים של חומרי הדיפון, איכות החומרים ואיכות ההרכבה מעט נמוכה מהמקובל בקטגוריה. המושבים הם חשמליים עם זיכרונות, התמיכה של המושבים סבירה. יש בלם חניה חשמלי עם Auto Hold, למניעת דרדור במצב של זינוק בעליה. מערכת המולטימדיה מגיעה עם מסך 7 אינץ’ מקורי, קטן מהמקובל ותפעולו מאוד לא אינטואיטיבי.

האופטימה החדשה גדלה במעט בכל ממד. סנטימטר בודד לאורך (485.5 ס”מ), שלושה לרוחב (186 ס”מ) וסנטימטר לגובה (146.5 ס”מ). בסיס הגלגלים גם הוא גדל בסנטימטר מהדגם הקודם (280.5 ס”מ), מרחב המחיה של היושבים מאחור בהחלט טוב, שלושה מבוגרים יכולים לשבת בנחת ואפילו למתוח את הרגליים. הנוסעים מאחור נהנים מווילונות הצללה נשלפים לחלונות ומפתחי מיזוג עם אפשרות כיוונון.

קיה אופטימה היברידית

קיה אופטימה היברידית (רונן טופלברג)

מדינה בפקק

יחידת ההנעה של האופטימה משלבת בין מנוע בנזין בנפח 2.0 ליטר המפיק 156 כ”ס ומנוע חשמלי המפיק 50 כ”ס, התפוקה המשולבת עומדת על 192 כ”ס. המומנט המשולב עומד על 37.4 קג”מ המופק ב- 1,770 סל”ד, יחידת ההנעה משודכת לתיבה אוטומטית בעלת 6 הילוכים. זמינות הכוח טובה מאוד, לחיצה קלה על הגז והאופטימה שועטת קדימה בפרפור קל של הצמיגים. האופטימה מצליחה להאיץ את ה- 1,655 ק”ג שלה מ- 0 ל -100 קמ”ש תוך 9.7 שניות.

את נסיעת המבחן מתל אביב לירושלים בחרנו לנסוע מהדרך העולה מעמק האלה לצור הדסה ואז לירושלים. הנופים מרהיבים והדרך צרה ועקלקלה, מתווה הדרך אמור לספק אלמנטים טכניים בכדי לבדוק איך האופטימה מתמודדת עם כבישי הארץ. תכנונים לחוד ומציאות לחוד, עם 280,000 כלי רכב שעולים מידי שנה לכבישים, לא רק אזור גוש דן פקוק לעייפה במשך כל שעות היום, גם שאר הכבישים אינם ריקים, רוב הזמן הזדחלנו מאחורי משאיות וכלי רכב שמלאו את הכבישים. את רוב הנסיעה הניע את האופטימה, מנוע הבנזין, המנוע החשמלי נכנס לפעולה מידי פעם אך מאחר והוא חלש יחסית לא היה ניתן לנסוע על המנוע החשמלי יותר מכמה שניות בודדות. צריכת הדלק הממוצעת עמדה על 13.3 ק”מ לליטר, ציון סביר לרכב היברידי אול מול נתוני יצרן שעומדים על 22 ק”מ לליטר.

מהמבחן הקצר שהצלחנו לבצע, האופטימה משייטת בנוחות בכל מהירות, כל עוד זה בקו ישר. המתלים מכוילים לתחום הרך וכל שינוי כיוון של האופטימה גורם לו לנוע באי נוחות, במהירות נמוכה כושר הספיגה של הבולים הוא סביר אבל כשזה מגיע לבורות, המכה ישר עוברת מהשלדה לגב הנהג. בידוד הרעשים היה טוב גם בכבישים משובשים.

כמה האופטימה בטוחה?

האופטימה עמוסה במערכות בטיחות אקטיביות בתחום הגבוה בקטגוריית סגמנט המנהלים. בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת בלימה אוטונומית, מערכת התראה למניעת התנגשות קדמית, מערכת להתראה על סטיה מנתיב, בדגם הפרמיום מתווספים גם, מערכת התראה על רכב ב”שטח מת”, התראה על רכב החוצה מאחור. האופטימה קיבלה 5 כוכבי בטיחות ב-  Euro NCAP.

קיה אופטימה היברידית

קיה אופטימה היברידית (רונן טופלברג)

לסיכום

לקיה יש להיטי מכירות עם הפיקנטו הקטנה והספורטז’, רכב הפנאי שטח, האם קיה יצליחו גם עם האופטימה בסגמנט המנהלים? עם מרווח פנים ענק, מערכות בטיחות מתקדמות ומערכת היברידית חדשה. אומרים שנבואה ניתנה לשוטים, אבל אפשר להמר שהאופטימה בהחלט תיתן פייט למובילי הסגמנט, במיוחד לאחות הבכירה, הסונטה.